Randevu ve Sorularınız İçin 0312 490 01 65

Sorularınız İçin!

Anne Sütü ile Beslenme

Anne sütü bebek beslenmesi için başlangıç noktası olarak kabul edilebilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmelerini önermektedir. Altıncı aydan sonra kademeli olarak tamamlayıcı besinlere geçilmesi ve mümkünse emzirmenin 24 ay kadar sürdürülmesi önerilir. Bebeğin beslendiği bu süreçte annenin kendi beslenmesine de özen göstermesinde fayda vardır çünkü anne sütü vasıtasıyla annenin tükettiği yiyeceklerdeki besin maddeleri bebeğe iletilir.

Emzirme döneminde annelerin nelere dikkat etmesi gerekir?

Emzirme döneminde bebeğin sağlıklı beslenmesi adına annenin sağlıklı, düzenli ve yeterli beslenmesi çok önemlidir. Bazı anneler emzirme döneminin daha kaliteli geçmesi adına bir diyetisyen yardımına ihtiyaç duyabilirler ve bu yardım sayesinde anneye özel olarak bir beslenme programı çıkartılır. Beslenme programı hem annenin hem de bebeğin sağlığı dikkate alınarak hazırlanır. Uygulanacak beslenme programı sayesinde anne sütünün kalitesinde de artış oluşturulabilir. Annelerin gebelik dönemlerinde beslenmelerine dikkat ettikleri gibi, bebekleri anne sütü alırken de beslenmelerine aynı oranda dikkat etmeleri gerekir. Emzirme dönemi bebeğin gelişimi açısından en önemli dönemlerden bir tanesidir ve bebek annesinden alacağı sağlıklı anne sütüne çok fazla ihtiyaç duyar. Dolayısıyla bebeğe en kaliteli şekilde anne sütü sağlamak çok önemli bir hal almaktadır. Tabii bunun için de annenin sağlığının çok iyi olması ve annenin çok iyi bir şekilde beslenmesi gerekecektir.

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

Anne sütünün önemi nedir?

Yeni doğmuş bir bebek için en doğru ve en sağlıklı besin anne sütü olmaktadır. Anne sütü bebeğin ilk 4 ile 6 ayı boyunca biyolojik ve psikolojik gelişimi için ihtiyaç duyduğu her şeyi karşılamaktadır. Anne sütü alırken bebek başka ilave besinlere genellikle ihtiyaç duymaz. Bebek emzirme yalnızca bebek beslenmesi değil, aynı zamanda bebek ve anne için ruhsal ve sosyal anlamda faydaları olan da bir durumdur. Bebek emzirme annenin vücudu ve sağlığı için de bir hayli yararlı olabilmektedir yani bebek anne sütü alırken hem kendisine hem de annesine faydada bulunmaktadır. Emzirme oldukça memede yeni süt yapımı meydana gelir.

Annenin emzirme konusunda eğitim alması gerekir mi?

Bebek beslenmesi ve emzirme konusu oldukça önemli bir konu olduğu için anne henüz gebe iken anneye emzirme ve anne sütü ile alakalı bir eğitim verilmesinde fayda vardır. Aslında anne sütü yetmemesi gibi bir durum pek de mümkün bir şey değildir, ancak uygulama konusunda birtakım hatalar olmuş olabilir. Maalesef bazı durumlarda da bu hatalardan kolay kolay geri dönülemeyebilir.

Bebek anne sütü alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Öncelikle bebek emzirme sürecine başlamadan önce annenin tüm işlerini bitirmesinde fayda vardır. Emzirme başladıktan sonra sık sık bölünme yaşanmaması bebek beslenmesi açısından önemlidir. Bebek emzirme işleminde annenin hijyene de özen göstermesi gerekir. Özellikle anne sütü alırken bebeğin rahat olması kadar annenin rahat bir pozisyonda olması da çok önemlidir, bu yüzden emzirme için sandalyeler pek tavsiye edilmez.
Anne sütü alırken beslenme konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise bebeğin burnunun açık kalmasıdır. Gerekirse anne meme başını biraz bastırıp bebeğin burnunu açık hale getirmelidir. Bebek beslenmesi rahat bir şekilde gerçekleşsin diye bebeğin emzirme öncesinde altının değiştirilmesinde de fayda vardır, bu sayede anne sütü alırken beslenme bölünmeyecektir. Elbette bebek beslenmesi bittikten sonra bebeğin gazının çıkartılması da çok önemli bir noktadır. Bebeğin anne sütü alırken tek bir memede kalmamasına da özen göstermek gerekir, bu nedenle her iki meme de boşaltılmalıdır.

Anne sütünün azalmaması için nelere dikkat etmek gerekir?

Bebek emzirme işleminin ardından eğer hala daha memede anne sütü kalmışsa bunun da çeşitli aletler yardımı ile sağılması gerekir. Eğer memede süt kalırsa, bu ardından gelecek sütün miktarını azaltabilir. Anne sütü salgısı pek çok farklı etkene bağlı olarak değişebileceği için, bu süreçte annenin psikolojik olarak rahat olması ve yorgun olmaması gerekir. Anne sütü alırken beslenme açısından annenin sütünü arttırabilecek besinler arasında sulu besinler gösterilebilir ancak hiçbir besin sütün artmasına doğrudan etki etmez. Yine de bu süreçte hazırlanacak bir diyet tedavisi ile sağlıklı beslenilmesi, annenin obezite ya da aşırı şişmanlık gibi bir problem ile karşılaşmasının önüne geçebilir. Anne sağlıklı oldukça bebeğini kaliteli süt ile besleyebilir.

Emzirme döneminde ilaç kullanımına dikkat etmek gerekir mi?

Annenin bebek emzirme döneminde alacağı ilaçlar konusunda da dikkatli olması gerekir çünkü anne sütü alırken bu ilaçların bebeğe geçme ihtimali bulunur. Annenin bu konuda her zaman dikkatli olması ya da gerekirse diyetisyen yardımı alması gerekebilir.

Bebek ne sıklıkta emzirilmelidir?

Bebek anne sütü alırken, bebek emzirme sıklığı da önemlidir. Bebek ilk doğduğunda, ağladığı her an, yani günde ortalama olarak 8 ya da 12 kez civarında emzirilebilir. Devamında ise anne sütü verme miktarı günde 6 ya da 8 sefere düşürülebilir.

Anne sütü ile beslenmenin faydaları nelerdir?

Anne sütü hiç şüphe yok ki bebek için en sağlıklı ve en faydalı besindir. Hatta günümüzde anne sütüne yakın bir şekilde üretilmeye çalışılan mamalar dahi tam anlamı ile anne sütü görevini göremez. Bebek anne sütü alırken aynı zamanda kendisi için en ideal proteini de sağlamış olur. Anne sütü alırken beslenme konusunda duyulan ihtiyaç da bebeğin erken doğmasına ya da normal zamanda doğmasına göre değişiklik gösterebilir. Anne sütü alırken kazanılan kalsiyum ve demir bebeğin vücudunda diğer tüm besinlere göre çok daha kolay bir şekilde emilebilir. Özellikle bu noktada anne sütü ile inek sütü hiçbir şekilde kıyas kabul etmez.

Emzirmenin anneye faydaları nelerdir?

Aslında bebek anne sütü alırken bu emzirme işlemi anne için de büyük faydalar sağlar. Yapılan araştırmalara göre emziren annelerin meme kanserine emzirmeyen kadınlara göre daha az yakalandığı ortaya konmuştur. Elbette bu durum emziren kadının hiçbir şekilde meme kanseri olmayacağı ya da emzirmeyen kadının mutlak suretle meme kanseri olacağı anlamına gelmez.
Bebek anne sütü alırken, bebek ile anne arasında etkili bir iletişim de gerçekleşir, o yüzden bu durum biraz daha kıymetli olur. Anne sütü alırken beslenme, hem bebek için hem de anne için oldukça pratiktir çünkü herhangi bir şekilde hazırlığa ya da saklama koşullarına ihtiyaç duyulmaz. Anne sütü maliyet açısından da çok daha ekonomiktir.

Emziren anneler diyetisyen desteği almalı mıdır?

Bebek anne sütü alırken, annenin beslenmesine özen göstermesi gerekir çünkü annenin sağlıklı beslenmesi anne sütü ile bebeğe geçecektir. Aynı şekilde sağlıksız ve dengesiz beslenme de anne sütü vasıtası ile doğrudan bebeği etkileyebilecektir. Emziren annelerin bu nedenle, her sağlıklı besinden yeteri kadar ve dengeli bir biçimde almaya özen göstermesinde fayda vardır. Süreçte anne tam anlamı ile sağlıklı beslenmek için birtakım diyetisyen yardımlarına ihtiyaç duyabilir. Bir diyetisyen tarafından anneye özel olarak hazırlanacak diyet tedavisi ile hem anne hem de bebeği sağlıklı bir şekilde beslenmiş olabilir. Eğer ihtiyaç görülürse, destek almaktan kaçınılmaması gerekir. Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme anne sütünün kalitesi ve miktarı açısından da etkili olabilir. Sağlıklı beslenme konusunda anne adayı gebelikte ne kadar dikkatli olduysa, bebeği doğduktan sonra anne sütü alırken de bir o kadar dikkatli ve özenli olmalıdır. Emzirme dönemi annenin halen daha beslenmesine dikkat etmesi gereken bir dönem olduğu için bu dönemde şişmanlık veya obezite gibi sorunların yaşanmaması için özenli davranılması da önemidir. Obezite yahut aşırı şişmanlık anne sütünün kalitesini olumsuz etkileyebilir. Benzer şekilde bu süreçte anne zayıflama konusunda da bir çabaya girmemelidir çünkü bebeğin emzirildiği dönemde annenin zayıflama yerine sağlıklı bir şekilde beslenme ihtiyacı doğar. Emzirme döneminde annede zaten doğal olarak ve yeterli miktarda zayıflama gerçekleşir.

Bize Danışabilirsiniz

İnternet sitemizde paylaştığımız yazılar beslenme programlarına ilişkin genel düzeyde bilgileri içermektedir. Sağlıklı ve doğru bir beslenme programı tam anlamıyla kişiye özel olmalıdır. Çocukluk, hastalık, gebelik, aktif spor hayatı gibi farklı süreçlere özel sağlıklı ve düzenli beslenme önerileri almak ya da kilo kaybı sağlamaya ve ideal kiloyu muhafaza etmeye yönelik kişiye özel diyet programlarına başvurmak için bize +90 (312) 490 01 65 numaralı telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

ESTETİK CERRAHİ İLE UYGULANAN DİYET PROGRAMLARI

Günümüzde vücut şekillendirmeye yönelik estetik cerrahi yöntemleri oldukça talep görmektedir. Kişiler zayıflama hayali ile liposuction ( infrasonic tickle liposuction, lazer yardımlı liposuction, lazer lipoliz vs) veya abdominoplasti yaptırmak isteseler de, aslında bu cerrahi yöntemler vücut şekillendirmeye yönelik hastaları mutlu ve motive eden operasyonlardır. Operasyonlar sonrası beslenmeye daha çok dikkat edilmesi gerekli olmakla beraber çoğu zaman ihmal edilen bir konudur.

bölgesel zayıflama, soğuk lipoliz, odaklı ultrason