Randevu ve Sorularınız İçin 0312 490 01 65

Sorularınız İçin!

Çocuk ve Ergen Obezitesinde Beslenme Tedavisi

Obezite, günümüzde çocuklarda ve ergenlerde yaygın olarak görülen bir sağlık sorunu haline gelmiş ve bu nedenle, beslenme konusu da çocukların ve ergenlerin gelişiminde oldukça önemli bir yere yerleşmiştir. Çocukların ve ergenlerin obeziteye yakalanmasında pek çok neden olabilir ancak bunların arasında en baskın neden elbette sağlıksız beslenmedir. Çocuk ve ergen obezitesinde beslenme tedavisi çok titiz bir şekilde uygulanmalıdır. Obezite hastalığı günümüzde ciddi bir rahatsızlık olarak görüldüğü için bu hastalığın tedavisinde diyetisyen yardımı alınmasında fayda vardır. Böylelikle, önce çocuğun ya da ergenin sürekli olan kilo artışı durdurulabilir, ardından diyet tedavisinde yön değiştirilerek, zayıflama yani çocuğun kilosunun normal seviyelere çekilmesi üzerine çalışılır.

Obezite nedir?

Obezite, yani aşırı şişmanlık hali çağımızın en ciddi hastalıklarından bir tanesidir. Genellikle bu hastalık vücuttaki yağların çok fazla miktarlarda olması durumu ile açıklanabilir. Çocuklarda oluşan obezite ile alakalı daha farklı ölçümler yapılır. Genelde çocuklarda şişmanlık ve bunun obezite ile sonuçlanma ihtimalini anlamak amacı ile boy kilo endeksi göz önünde bulundurulur.

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

Çocuklarda obezite görülür mü?

Maalesef günümüzde obezite, yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda ve ergenlerde de çok sık rastlanan bir sağlık problemini halini almıştır. Elbette bunun bu kadar yaygın bir şekilde ortaya çıkmasında sağlıksız beslenmenin payı büyüktür. Biraz daha eskiye gidildiğinde çocuklarda ve ergenlerde aşırı şişmanlık olarak açıklayabileceğimiz obezite nadir görülen bir durumdur. Günümüzde çocuk ve ergen obezitesinde beslenme tedavisi bu sebepten oldukça önemli bir yere sahiptir.

Çocuklarda obezitenin nedenleri nelerdir?

Çocuklar genelde harcadıklarından daha fazla kalori alırlar, bu durumun yaşları büyüdükçe değişmemesi halinde ortaya obezite çıkar. Obezitenin nedenleri arasında vücuda alınan kalori ile vücuttan atılan kalori arasında büyük bir dengesizlik bulunması önemli bir yere sahiptir.

Obezitenin nedenleri arasında genetik faktörler de gösterilebilir. Ailesinde obezite hastalığı bulunan çocukların ya da ergenlerin obezite hastalığına yakalanma ihtimalleri daha yüksek olmaktadır. Yine de genetik faktörlerin obezite üzerinde tek başına bir etki yaptığını da söylemek doğu olmaz.
Çocuklarda şişmanlık en yoğun olarak yanlış ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları ile meydana gelir. Eğer çocuk sağlıklı olan meyve, sebze ve tahıl gibi yiyecekleri tüketmek yerine fast food ya da abur cubur gibi yiyecekleri tercih ediyorsa bu durumun sürekliliği halinde şişmanlık, bir sonraki aşamada ise obezite ortaya çıkabilir. Çocuk ve ergen obezitesinde beslenme tedavisi ile bu yanlış alışkanlıkların yeniden düzenlenmesi gerekir.

Obezitenin oluşumunda fiziksel hareketsizliğin etkisi nedir?

Sağlıksız beslenme kadar fiziksel hareketsizlik de şişmanlık ve obezite üzerinde etkili olur. Genelde çocukları bu fiziksel hareketsizliğe iten de, teknolojinin gelişmesi ile birlikte çocukların ilgisini kendisine çekmeyi başaran televizyon, bilgisayar ve tablet gibi aletlerdir. Bunlarla geçirilen vakitlerde hem kalori yakılması engellenir hem de bu zamanlarda bir şeyler atıştırmaya daha çok ihtiyaç duyulur. Ebeveynlere bu konuda çok fazla görev düşmektedir. Gerekli durumlarda çocuğun yeteri kadar fiziksel aktivitede bulunabilmesi için ya ortam sağlanmalı ya da çocuk enerji harcayabileceği bir kursa yazdırılmalıdır. Eğer bütçe buna el vermiyorsa, çocuk ebeveyn denetiminde fiziksel aktiviteler yapabileceği güvenli açık alanlara götürülmelidir. Böylelikle, çocuklarda şişmanlık ciddi ölçüde engellenebilir ve gerektiği ölçüde zayıflama gerçekleşebilir.

Çocuklarda obezite tedavisi nasıldır?

Çocuklarda şişmanlık sorunun önüne geçmek ve obezitenin önlenmesini sağlamak amacı ile en büyük görev ebeveynlere düşer. Öncelikle, çocuğun gerçekten obez olup olmadığının tespit edilmesi gerekir ve bunun için boy kilo endeksi ölçümü yapılabileceği gibi başka testler de gerçekleştirilebilir. Yine de ebeveynlerin evde boy kilo endeksi ölçümü yaparak bu karara varması doğru değildir. Obezite teşhisinin uzman kişiler tarafından konulması gerekir. Çocuk ve ergen obezitesinde beslenme tedavisi diyetisyen veya uzman kişiler ile birlikte gerçekleştirilmelidir. Süreçte çocuğun yanında en çok ailesi olacağı için yine en büyük görev ailesine düşer ve ailenin de bu konuda bilinçlenmesi gerekir.

Tüm bu süreçte çocuğun cesaretlendirilmesi de çok önemli olur. Çocuğun kesinlikle kilosu ya da zayıflama başarısı ile alakalı eleştirilmemesi gerekir. Çocuğa her daim anlayışlı davranılmalıdır.
Bu süreçte çocuklarda şişmanlık aslında ilk olarak çözülmesi gereken konu değildir. Obez çocukların öncelikle kilo artışının durdurulması esas alınır. Sonrasında zamanla çocuğun fazla kilolarını vermesine odaklanılır. Çocuk ve ergen obezitesinde beslenme tedavisi süresi çocuğun yaşına, kilosuna, cinsiyetine ve daha pek çok farklı durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Obezite tedavisi diyet sürecinde nelere dikkat edilmelidir?

Çocuğa sağlıklı bir diyet tedavisi uygulanabilmesi için çocuğun besin öğesi ihtiyaçlarının iyi bir şekilde belirlenmesi gerekir ve bunun için ebeveynlerin çok bilgili olması gerekebilir. Dolayısıyla sağlıklı bir diyet tedavisi süreci geçirmek adına diyetisyen yardımı almanın faydası çok büyük olacaktır. Çocuk ve ergen obezitesinde beslenme tedavisi süresince çocuğa çok ciddi kısıtlamalar getirmek doğru olmaz, çünkü bu durum çocuğun diyete ve kendine olan inancını sarsabilir.

Diyet tedavisi sürecinde tüketilecek besinlere çocukla birlikte karar verilmesi ve çocuğun çok istediği durumlarda ufak esnemeler yapılması doğru olacaktır. Örneğin, çocuk bir çeşit tatlı tüketmek istediğinde bunun nadiren ve az miktarlarda tüketilmesinde bir sakınca olmaz. Çocuğa bu tip yiyecekleri tamamen yasaklamak onlara karşı daha fazla istek duymasına neden olabilir. Çocuğun diyet yaptığı için ciddi bir tedavi görüyormuş hissine kapılmaması gerekir, bu açıdan yemeklerin tüm ailenin bir arada olduğu sofralarda yenmesine özen gösterebilirsiniz. Çocuğu fazla kalorili yiyecekler yeme ve televizyon karşısında bir şeyler tüketme alışkanlığından, ona bu durumu detaylı bir şekilde açıklayarak zaman içerisinde vazgeçirebilirsiniz.

Obezite tedavisi diyetinde neler bulunur?

Çocuk ve ergen obezitesinde beslenme tedavisi içerisinde tüketilebilecek bazı sağlıklı atıştırmalıklar bulunur. Örnek olarak, yağ oranı düşük olan lezzetli atıştırmalıklar gösterilebilir. Özellikle çocuğunuza atıştırmalık olarak cips, çikolata, bisküvi ya da gofret yerine meyve, yoğurt, peynir, fındık gibi daha az yağlı atıştırmalıkları önerebilirsiniz.

Çocuk ve ergen obezitesinde beslenme tedavisi boyunca çocuğun ya da ergenin tükettiği yiyeceklerin büyük bir kısmı tahıllardan, meyvelerden ve sebzelerden oluşmalıdır. Eğer taze sebzeleri, taze meyveleri, tam tahıllı makarnayı ve tam tahıllı ekmeği çocuğunuza farklı şekillerde servis ederseniz onun daha çok ilgisini çekebilir ve besinlere karşı sempati duymasını sağlayabilirsiniz. Bu durum çocuğun ya da ergenin diyete çok daha kolay bir şekilde adapte olmasına yardımcı olabilir. Çocuğunuzun gün içinde süt ya da süt ürünlerini tüketmesine de mutlaka özen gösterin.

Bize Danışabilirsiniz

İnternet sitemizde paylaştığımız yazılar beslenme programlarına ilişkin genel düzeyde bilgileri içermektedir. Sağlıklı ve doğru bir beslenme programı tam anlamıyla kişiye özel olmalıdır. Çocukluk, hastalık, gebelik, aktif spor hayatı gibi farklı süreçlere özel sağlıklı ve düzenli beslenme önerileri almak ya da kilo kaybı sağlamaya ve ideal kiloyu muhafaza etmeye yönelik kişiye özel diyet programlarına başvurmak için bize +90 (312) 490 01 65 numaralı telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

ESTETİK CERRAHİ İLE UYGULANAN DİYET PROGRAMLARI

Günümüzde vücut şekillendirmeye yönelik estetik cerrahi yöntemleri oldukça talep görmektedir. Kişiler zayıflama hayali ile liposuction ( infrasonic tickle liposuction, lazer yardımlı liposuction, lazer lipoliz vs) veya abdominoplasti yaptırmak isteseler de, aslında bu cerrahi yöntemler vücut şekillendirmeye yönelik hastaları mutlu ve motive eden operasyonlardır. Operasyonlar sonrası beslenmeye daha çok dikkat edilmesi gerekli olmakla beraber çoğu zaman ihmal edilen bir konudur.