fbpx
Randevu ve Sorularınız İçin 0312 490 01 65

Sorularınız İçin!

Çocuklara Özel Beslenme Önerileri

Çocuklara Özel Beslenme Önerileri

Çocuğun sağlıklı gelişmesinde sağlıklı beslenmenin katkısı oldukça fazla ve bu yüzden de ebeveynlerin çocuğun sağlıklı beslenmesi için özel bir çaba harcaması gerekebiliyor. Ebeveynlerin bu konuda yeterli olamadığı durumlarda ise bir diyetisyenden yardım alınması ihtiyacı ortaya çıkabiliyor. Beslenme ve diyet uzmanı ile detaylı görüşmenin neticesinde çocuklara özel beslenme önerileri hazırlanarak yine kişiye özel bir beslenme tablosu oluşturulabiliyor. Oluşturulan beslenme tablosu çocuğun hem okulunda hem de evinde sağlıklı bir şekilde beslenmesine yardımcı oluyor. Çocuğun henüz gelişme çağındayken her sağlıklı besinden yeterli miktarda ve düzenli şekilde almaya oldukça büyük bir ihtiyacı bulunuyor. İşte bu noktalarda da çocuğa özel hazırlanmış beslenme programı devreye giriyor. Aynı şekilde bu diyet tedavisi sayesinde fazla kiloları bulunan çocuklarda sağlıklı bir şekilde zayıflama da sağlanabiliyor.

Gelişme çağında beslenmenin önemi nedir?

Gelişme çağındaki çocuklar sürekli olarak bir büyüme halindedir. Bu süreçte çocukların sağlıklı büyüyebilmeleri için yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenme her yaştan insan için çok önemli iken özellikle sürekli gelişmekte oldukları için çocuklar açısından biraz daha fazla önem taşır. Sağlıklı beslenme çocuk yaşta sağlanmış ise, bu durum çocuğun büyüdüğünde de sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Çocuk beslenmesi eğer sağlıklı bir şekilde yapılır ise ileriki yaşlarda diyabet, kalp hastalıkları, kolesterol, aşırı şişmanlık yani obezite ya da tansiyon gibi hastalıklar ile karşılaşma riski de azaltılabilir. Bu yüzden büyüklerin sağlıklı beslenmesi dışında çocuklara özel beslenme önerileri de vardır.

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

Ebeveynler çocuklarının sağlıklı beslenmesi için neler yapmalıdır?

Çocuklara özel beslenme önerileri aslında ebeveynleri tarafından takip edilmelidir. Süreçte, çocuğa özel bir program hazırlanıp yeterli ve dengeli beslenme kontrol altında tutulabilir. Ebeveynlerin buna yönelik olarak, bir beslenme ve diyet uzmanının yardımını almaları gerekebilir. Böylece, çocuğun küçük yaşlarda günümüzde yaygın olarak görülen obezite yani aşırı şişmanlık problemi ile karşı karşıya kalmasının önüne geçilebilir. Çocuğa bir beslenme tablosu çıkartılır ve çocuğun okulunda ve evinde bu beslenme tablosu doğrultusunda beslenmesine özen gösterilir. Eğer çocuğun fazla kiloları bulunuyor ise diyet tedavisi sayesinde zayıflama da sağlanmış olur.

Çocukların beslenmesinde nelere dikkat edilmelidir?

Çocuklara özel beslenme önerileri arasında ilk olarak çocuğun yiyeceği besinlerin doğal ve katkısız olmasına dikkat edilmesi gösterilebilir. Ebeveynler sağlıklı ve düzenli beslenme için çocuğun özellikle sebze tüketmesinin önemli olduğunu bilirler. Ancak bazı ebeveynler çocuğun tüketeceği sebzenin mevsiminde yetişmiş sebze olması gerektiğine yeteri kadar dikkat etmeyebilir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken nokta çocuklarına kesinlikle taze, katkısız ve tam mevsiminde yetişmiş sebze ve meyveleri vermeleri gerektiğidir.

Çocukların içeceklerinde nelere dikkat edilmelidir?

Çocuklara özel beslenme önerileri arasında, çocukların tüketecekleri içecekler de vardır. Her çocuk eğer öncesinde alışmışsa gazlı içecekler içmekten hoşlanır. Ancak bilindiği üzere gazlı içeceklerin çocuk beslenmesi ve sağlıklı beslenme içerisinde yeri olmaz. Üstelik bu gazlı içecekler çocuklarda çeşitli alerjik reaksiyonlara da davetiye çıkarabilir. Ebeveynlerin çocukların gazlı içecek tüketmesini önlemeleri gerekecektir. Çocuklar bu noktada gazlı içeceğin yerine bir başka içecek konulması ihtiyacına girebilirler. Ebeveynlerin bu amaçla, çocuklarına gazlı içecekler yerine su, ayran ya da kefir tüketebileceklerini öğütlemeleri gerekir. Çocuklara özel beslenme önerileri arasında bu belki de en önemlilerinden bir tanesi olacaktır.

Çocukların abur cubur tüketimine yönelik neler yapılmalıdır?

Çocukların büyük bir çoğunluğu abur cubur tüketmekten hoşlanabilir ancak bu durum çocuk beslenmesi açısından oldukça yanlış bir durumdur. Çocukluk döneminde tüketilen abur cuburlar ya yine o dönemde ya da ileriki dönemlerde bireye şişmanlık, obezite ve benzeri sorunlarla dönebilir ve kişinin zayıflama konusunda büyük çabalar sarf etmek zorunda kalmasına sebep olabilir. Sağlıklı beslenme adına ebeveynlerin çocuklarına bu tip zararlı atıştırmalıkları vermemeleri gerekir. Zararlı atıştırmalıkların içerisinde katkı maddeleri ve boyalar bulunur, bu da hem kısa vadede hem de uzun vadede çocukta birtakım rahatsızlıklara yol açabilir. Ebeveyn çocuklara özel beslenme önerilerinin devreye girdiği bu noktada zorlanırsa, bir beslenme ve diyet uzmanından destek alabilir. Öncelikle çocuğun tüketmekten hoşlandığı sağlıklı besinler belirlenmelidir. Belirlenen besinler çocuklara doğrudan verilmek yerine, onlarla çeşitli sağlıklı atıştırmalıklar yapılabilir. Kuruyemişler, çeşitli sebzeler, çeşitli meyveler ya da tahin ve pekmez gibi besinler bu amaçla kullanılabilir. Özellikle çocukların tüketmekten hoşlandıkları fıstık ezmesinin dahi evde sağlıklı bir şekilde hazırlanıp çocuğa verilmesi sağlıklı beslenme adına çok daha doğru bir adım olacaktır.

Çocuğa düzenli beslenme alışkanlıkları nasıl kazandırılır?

Sağlıklı beslenme kadar düzenli beslenme de çocuk beslenmesi açısından çok önemlidir. Çocuğun kahvaltı öğününü kesinlikle atlamaması gerekir ve bu noktada da çocuklara özel beslenme önerileri devreye girebilir. Bazı çocuklar kahvaltı etmekten hoşlanmayabilir. Çözüm amaçlı olarak, çocuğun keyifle yiyeceği sağlıklı besinler ile alternatif kahvaltılar hazırlamak gerekebilir. Özellikle çocuğun sevdiği malzemeler ile hazırlanmış krepler, sandviçler ya da meyveler iyi bir tercih olabilecektir. Böylece çocuk düzenli beslenme alışkanlığını erken yaşta kazanabilir. Sevdiği yiyeceklere yönelirken çocuğun vücudunun ihtiyaçlarını da göz ardı etmemek gerekir. Çocuğun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini alabilmesi adına bir diyetisyen tarafından hazırlanmış beslenme tablosu ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Çocukların sağlıklı yiyecekleri sevmesi için neler yapılabilir?

Her çocuk her besini sevmek zorunda değildir ve bu konuya çocuk beslenmesi içerisinde dikkat etmek gerekir. Elbette faydalı olduğu için sağlıklı beslenme adına çocuğun o besin maddesini alması gerekebilir ancak alternatifler de her zaman olabilir. Yapılacak en doğru şey, ya o besini farklı malzemeler ile karıştırarak çocuğun seveceği hale getirmek ya da çocuğun o besinden alacağı faydayı ona muadil başka besinlerden alması yoluna gitmek olacaktır. Diyet tedavisinin buna uygun bir şekilde planlanması çocuklara özel beslenme önerileri arasında en önemlilerden bir tanesidir. Çocuğun her şeyden önce bir besinden nefret etmemesini sağlamak gerekir. Yiyecekleri çocuklarına sevimli sunumlar ile yediren anneler bile vardır.
Çocuk beslenmesi konusunda bir diğer önemli nokta ise çocuğun sağlıksız besinleri tüketme alışkanlığını hiç kazanmaması olacaktır. Gerekli görülür ise sağlıklı beslenme adına çocuğa istediği tatlılar dahi belirli kısıtlamalar getirilerek verilmelidir. Çocuğa bir şeyi doğrudan kısıtlamak yerine o yiyeceğin zararlarını anlatmak çocuklara özel beslenme önerileri konusunda çok önemli bir noktadır.

Çocuklara yemek yedirirken nelere dikkat edilmelidir?

Pek çok ebeveyn çocuklarına rahatça yemek yedirebilmek için çocuk bir şeyler ile meşgulken, özellikle tablet ya da telefon ile oyun oynarken yemek yedirme yoluna gider. Ancak bu sağlıklı beslenme açısından yanlış bir davranıştır çünkü çocuk bu süreçte besinleri tam olarak çiğnemeden yiyebilir ve bu durum kilo alımına ya da çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Düzenli beslenme açısından çocuğun mutlaka masada yemek yemesi gerekir.

Çocukların beslenme miktarında nelere dikkat edilmelidir?

Yeterli ve dengeli beslenme de çocuk beslenmesi açısından çok önemlidir, bu yüzden çocuklara faydalı olan besinleri de aşırı miktarlarda yedirmemek gerekir. Eğer etkili bir beslenme planlaması yapılamıyorsa ebeveynlerin bir uzmandan yardım alması doğru olabilir. Bu sayede çocuk, vücudu için ihtiyaç duyduğu her besin maddesini yeterli ve dengeli bir şekilde alarak düzenli beslenme alışkanlığı kazanabilir.

Çocukları beslenmeye yönelik ödüllendirmek doğru mudur?

Çocuklara özel beslenme önerileri arasında bir diğer önemli konu ödül kavramıdır. Bazı ebeveynler hataya düşerek çocuklar için zararlı olan besinleri çocuğa bir başarısının ardından ödül olarak sunabiliyor. Ebeveynlerin bu davranıştan da uzak durması, eğer çocukları ısrarcı olursa bu durumu onlara detaylı bir şekilde açıklamaları gerekiyor. Örneğin, çocuk bir fast food yemeği tüketmek istiyorsa bu yemek gerekirse ev ortamında sağlıklı bir şekilde hazırlanmalıdır.

Bize Danışabilirsiniz

İnternet sitemizde paylaştığımız yazılar beslenme programlarına ilişkin genel düzeyde bilgileri içermektedir. Sağlıklı ve doğru bir beslenme programı tam anlamıyla kişiye özel olmalıdır. Çocukluk, hastalık, gebelik, aktif spor hayatı gibi farklı süreçlere özel sağlıklı ve düzenli beslenme önerileri almak ya da kilo kaybı sağlamaya ve ideal kiloyu muhafaza etmeye yönelik kişiye özel diyet programlarına başvurmak için bize +90 (312) 490 01 65 numaralı telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

En Güncel Yazılar
Diyetisyen Gülden Demir kliniğinde Yücel Demir ile

Online Diyet

Diyetisyen Gülden Demir
|

Diyetisyene gitmeye ihtiyacınız var fakat günlük hayatın temposundan dolayı vakit ayıramıyor musunuz? Diyete başlamak istiyorsunuz fakat yeterli motivasyona mı sahip değilsiniz? Pandemiden dolayı evinizden zorunda olmadıkça ayrılmak istemiyor musunuz? Yurt dışındasınız fakat alışkın olduğunuz yemeklerle bir diyet listesi hazırlatmak mı istiyorsunuz? Tüm bu isteklere ortak bir cevap var: Online Diyet…

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci & Diyet

Diyetisyen Gülden Demir
|

İnsülin direnci, diyabet (şeker hastalığı), kalp ve damar hastalıkları, obezite gibi daha ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için erken dönemde fark edilmesi ve dikkat gösterilmesi gereken bir tür metabolik sendromdur. Hormonlara ilişkin bir rahatsızlık olan insülin direncinin kişide var olup olmadığı endokrinoloji ve dahiliye branşlarında yapılacak incelemeler ile teşhis edilebilmektedir.…

Soğuk Dalga Terapisi Ankara

Ankara'da Soğuk Dalga Terapisi

Diyetisyen Gülden Demir
|

Soğuk dalga terapisi ile bölgesel incelme ve selülit görünümünde iyileşme sağlanabilmektedir. Ankara’da soğuk dalga terapisi randevusu, bilgi ve fiyat talepleriniz için 0312 490 01 65 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağ altta yer alan iletişim butonunu kullanarak diğer iletişim kanallarından da bize yazabilirsiniz. Yazının devamında soğuk dalga terapisi hakkında sık sorulan…

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

ESTETİK CERRAHİ İLE UYGULANAN DİYET PROGRAMLARI

Günümüzde vücut şekillendirmeye yönelik estetik cerrahi yöntemleri oldukça talep görmektedir. Kişiler zayıflama hayali ile liposuction ( infrasonic tickle liposuction, lazer yardımlı liposuction, lazer lipoliz vs) veya abdominoplasti yaptırmak isteseler de, aslında bu cerrahi yöntemler vücut şekillendirmeye yönelik hastaları mutlu ve motive eden operasyonlardır. Operasyonlar sonrası beslenmeye daha çok dikkat edilmesi gerekli olmakla beraber çoğu zaman ihmal edilen bir konudur.

bölgesel zayıflama, soğuk lipoliz, odaklı ultrason
liposuction - lipomatik ile bölgesel zayıflama advertorial