Randevu ve Sorularınız İçin 0312 490 01 65

Sorularınız İçin!

Hastalıklarda Diyet Tedavisi

Hastalıklar gençlerde ve çocuklarda, yetişkinlere göre daha farklı bir seyir izleyebilir, bu nedenle tıbbi tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, bu hastalıkların diyet tedavilerinde de farklı bir yol izlenmesi gerekebilir. Gençlerin ve çocukların besin öğesi ihtiyaçları yetişkinlere göre değişiklik taşıyabilir. Örneğin, bir çocukta görülen nörolojik hastalıkların diyetle tedavisinde farklı yöntemler uygulanırken, bir yetişkinin nörolojik hastalığının diyetle tedavisinde daha farklı yöntemler uygulanır. Diyet tedavileri yaşa göre değişiklik gösterebilir. Tüm bu nedenlerden ötürü hastalıkların diyet ile tedavisi için kesinlikle diyetisyenler ve uzmanlar tarafından çalışma yapılması ve beslenme programı hazırlanması gerekir. Özellikle ciddi hastalıklarda ebeveynlerin çocuklarına bilinçsiz bir şekilde besin vermeleri çocuk için çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bu konuda çok dikkatli olup çocuğun beslenme planını yetkin kişilere bırakmaya ihtiyaç duyulur. Çocukların da yaşadığı ve diyet tedavisi uygulanabilecek hastalıklar arasında; hiperlipidemi, hiperkolesterolemi, besin alerjileri, kalp hastalıkları, diyabet, obezite yani aşırı şişmanlık, böbrek hastalıkları, bağırsak hastalıkları, çölyak hastalığı, metabolik hastalıklar ve nörolojik hastalıklar gösterilebilir.

Beslenme ve hastalık ilişkisi nasıldır?

Çocukların sağlıklı gelişimi ve sağlıklı büyümesi için yeterli ve dengeli beslenmeye ihtiyaç vardır. Eğer çocuklar en erken yaştan itibaren sağlıklı beslenmezler ise ortaya büyüme geriliği, gelişme geriliği, beyin hasarı ve enfeksiyon hastalıkları gibi çeşitli problemler çıkabilir. Bu nedenle çocuk henüz anne karnındayken çok iyi bir şekilde beslenmelidir. Aynı zamanda çocuğun ilk doğduğu andan itibaren büyümesinin de izlenerek kontrol altında tutulması gerekir. Eğer çocuk vücudunun ihtiyaç duyduğu besinler ile düzenli ve yeterli olarak beslenirse ileri yaşlarında pek çok hastalıktan korunmuş olur. Sağlıklı beslenmenin çocuk için önemi her zaman hatırlanmalıdır.

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

Çocuk hastalıklarında diyet tedavisinin temel özellikleri nelerdir?

Bazı durumlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak çocuk hastalıkları ortaya çıkabilir. Bu hastalıkların tedavisinde elbette tıbbi müdahaleler ve ilaçlı tedavi yöntemleri çok önemlidir. Fakat bunun yanı sıra hastalığın iyileştirilebilmesi için çocuğun dengeli ve yeterli bir şekilde beslenmesinin önemi de oldukça büyüktür. Üstelik çocuk hastalıkları tedavisi beslenme desteği ile çok daha etkili bir hale gelebilir. Bunun için çocuk hastalıklarında diyet tedavisi özellikle önemli bir yere sahip olur. Çocuğun rutin tedavisi devam ederken uygulanacak olan diyet tedavisi tamamen çocuğa özel olarak hazırlanmalıdır. Bu şekilde çocuğun yaşı, boyu, kilosu, hastalığı, hastalığının evresi ve etkileri detaylı olarak incelenir, sonucunda çocuk metabolizma yapısına uygun bir diyet tedavisi tercih edilir. Bu tercihi de her zaman diyetisyen ve uzman kişilerin yapması ve tedavinin çocuğun sürekli olarak kontrol altında tutularak gerçekleştirilmesi gerekir.

Genç hastalıklarında diyet tedavisinin temel özellikleri nelerdir?

Bu tarzda bir diyet tedavisi genç hastalıkları üzerinde de etkili olabilir. Dolayısıyla genç hastalıkları klinik ortamda ya da sadece ev ortamında ilaçlı şekilde tedavi edilirken aynı zamanda genç beslenmesi konusunda da birtakım diyetler uygulanabilir. Bu sayede hastalığın iyileşme sürecinde bir hız sağlanabilir. Genç beslenmesi hem yetişkin beslenmesinden hem de çocuk beslenmesinden farklı olacağı için genç beslenmesi tedavisinde de bu farklılık göz önünde bulundurularak bir diyet tedavisi programı belirlenmesi gerekir.

Genç hastalıkları da çocuk hastalıkları da tek başına beslenme ile tedavi edilmez. Ancak diyet tedavisi her zaman bu hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmak ve hastalık iyileştikten sonra devam ettirilerek hastanın bir daha o hastalığa yakalanma riskini azaltmak amacıyla yapılır. Özellikle genç hastalıkları tedavi sürecinde diyet tedavisi uygulanırken kişinin yaşının, cinsiyetinin, boyunun, kilosunun ve hastalığının yanı sıra kişinin günlük hayatı ve genel alışkanlıkları da büyük bir önem taşır. Çünkü bu durum genç beslenmesi üzerinde doğrudan etkili olur. Gencin yaşam tarzına uygun bir genç beslenmesi diyeti uygulamak ve bu yolla genç hastalıkları tedavisi gerçekleştirmek en doğrusu olacaktır.

Çocuk hastalıkları için uygulanacak olan diyet tedavisi konusunda ise ağırlıklı olarak diyetin çocuk metabolizma yapısına uygunluğu önem taşır. Fakat yine de genç hastalıkları için de çocuk hastalıkları için de tamamen kişiye özel diyet tedavileri uygulamak ve beslenme programları hazırlamak gerekir.

Diyet tedavisi uygulanan hastalıklar nelerdir?

Diyet tedavisi uygulanarak tedavi sürecine katkı sağlanabilecek çocuk hastalıkları arasında; yüksek kolesterol olarak da bilinen hiperlipidemi, hiperkolesterolemi, inek sütü alerjisi, protein alerjisi gibi besin alerjileri, obezite (aşırı şişmanlık), çeşitli kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı olarak da bilinen tip 1 diyabet hastalığı ve tip 2 diyabet hastalığı, böbrek hastalıkları, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit hastalığı gibi bağırsak hastalıkları, yaygın olarak çölyak hastalığı adı ile bilinen gluten enteropatisi, fenülketonüri ve galaktozemi gibi çeşitli metabolik hastalıklar, epilepsi, serebral palsi ve rett sendromu gibi nörolojik hastalıklar gösterilebilir.

Ayrıca çocuklarda görülen ve çiğneme ya da yutma gibi işlev kayıplarının olduğu nörolojik hastalıklarda da beslenme ve diyet tedavisi ile alakalı etkili adımlar atılması ihtiyacı ortaya çıkar. Beslenmenin oldukça zor gerçekleştiği durumlarda çocuğun vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerinin bir şekilde vücuda aktarılabilmesine özen gösterilir. Bu sayede çocuğun genel vücut sağlığı korunmaya çalışılır. Çünkü eğer çocuğun sağlıklı bir şekilde beslenmesi sağlanamaz ise bu durum çocuğun vücudunda ileriki dönemlerde çok daha ciddi sorunlara yol açabilir. Her şeyden önce bunun önlenmesi üzerine çalışılması gerekecektir.

Aynı zamanda epilepsi hastalığındaki ketojenik diyet gibi ve çölyak hastalığındaki glutensiz diyet gibi diyetlerin çocuk hastalara da uyarlanmasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekebilir. Çünkü çocukların vücut gelişimleri bu süreçte hala devam ettiği için çocuğa tamamen yasaklanan besinlerden alınacak olan faydaların başka yollar ile mutlaka çocuğa kazandırılması gerekir. Bir de bu diyetlerde çocuklara özel, çocuğa çok daha sıcak gelecek tarifler tercih edilmesinde fayda vardır.

Tüm bu hastalıkların tedavi süreçlerinde çeşitli yöntemler ile çocuk hastalıkları diyet tedavisi uygulanabilir. Böylece çocuk metabolizma yapısına uygun olarak doğru beslenme programları oluşturulabilir ve çocuğun iyileşmesi bir nebze de olsa hızlandırılabilir.

Çocuk hastalıklarında diyet tedavisi yetişkin tedavilerinden farklı mıdır?

Bu hastalıkların her biri yetişkinlerde de görülebilen hastalıklardır. Ancak bunların çocuk hastalıkları olarak çocuk vücutları üzerinde ilerlemesinde ya da vücutta bıraktığı etkilerde birtakım farklılıklar olabileceği için ayrı bir şekilde incelenmesi gerekir. Bu doğrultuda çocuk hastalıkları diyet tedavisi uygulamalarının da yetişkinlerden çok farklı bir şekilde yapılmasına ihtiyaç olur. Özellikte obezite yani aşırı şişmanlık rahatsızlığına diyet tedavisi ile erken yaşlarda yani zamanında müdahale edilmesi oldukça önemlidir. Bu sayede çocukta erken yaşta zayıflama sağlanabilir ve çocuk bir yetişkin olduğunda çok fazla zayıflama sorunu yaşamayabilir. Elbette obezite tedavisi için uygulanacak zayıflama programı da çocuklarda yetişkinlerden çok daha farklı olacaktır.

Çocuklarda beslenme yetersizliği ile ilişkili ortaya çıkan hastalıklar var mıdır?

Bazı durumlarda çocuğun bağışıklık sisteminin güçlendirici besinler ile beslenmemesi halinde daha basit çocuk hastalıkları da ortaya çıkabilir. Bu çocuk hastalıkları ağırlıklı olarak yetersiz beslenme kaynaklı olabilmektedir. Bu yüzden, bu tip çocuk hastalıkları tedavisinde sağlıklı beslenmeye önem verilmesi ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirici besinlere yönlendirilmesi iyileşmek adına yeterli olacaktır. Bu tip hastalıklar arasında ise nezle, bronşit, farenjit, soğuk algınlığı, sinüzit ya da ishal gösterilebilir. Elbette bunlardan birkaçında ilaçlı tedaviye de önemli ölçüde ihtiyaç duyulabilecektir ve böyle bir hastalık ile karşı karşıya kalındığında mutlaka bir doktora görünmek gerekecektir. Ancak çocuğun tüketmesi gereken sağlıklı yiyecekleri diyetisyen ya da uzman bir kişinin önermesinde de fayda olacaktır.

Bize Danışabilirsiniz

İnternet sitemizde paylaştığımız yazılar beslenme programlarına ilişkin genel düzeyde bilgileri içermektedir. Sağlıklı ve doğru bir beslenme programı tam anlamıyla kişiye özel olmalıdır. Çocukluk, hastalık, gebelik, aktif spor hayatı gibi farklı süreçlere özel sağlıklı ve düzenli beslenme önerileri almak ya da kilo kaybı sağlamaya ve ideal kiloyu muhafaza etmeye yönelik kişiye özel diyet programlarına başvurmak için bize +90 (312) 490 01 65 numaralı telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

ESTETİK CERRAHİ İLE UYGULANAN DİYET PROGRAMLARI

Günümüzde vücut şekillendirmeye yönelik estetik cerrahi yöntemleri oldukça talep görmektedir. Kişiler zayıflama hayali ile liposuction ( infrasonic tickle liposuction, lazer yardımlı liposuction, lazer lipoliz vs) veya abdominoplasti yaptırmak isteseler de, aslında bu cerrahi yöntemler vücut şekillendirmeye yönelik hastaları mutlu ve motive eden operasyonlardır. Operasyonlar sonrası beslenmeye daha çok dikkat edilmesi gerekli olmakla beraber çoğu zaman ihmal edilen bir konudur.

bölgesel zayıflama, soğuk lipoliz, odaklı ultrason