fbpx
Randevu ve Sorularınız İçin 0312 490 01 65

Sorularınız İçin!

İştahsız Çocukta Beslenme Yönetimi

İştahsız Çocukta Beslenme Yönetimi

İştahsız çocukta beslenme yönetimi ailelerin normalden daha duyarlı, daha hassas ve daha dikkatli davranmalarını gerektiren bir konudur. Süreçte, pek çok aile uzman desteği alma ihtiyacına girebilir ve böylece çocuğun beslenme yönetimi çok daha sağlıklı bir şekilde sağlanabilir. Çocuğun iştahsız olma nedenleri detaylı bir şekilde incelenmelidir. İştahsızlığın ardında çok başka sebepler de yatıyor olabilir. Dolayısıyla iştahsızlığının sebebinin ne olduğu iyice tespit edildikten sonra ona göre bir diyet tedavisi uygulanması gerekebilir. Çocuğun sağlıklı beslenmesi eski rutinine dönsün diye ebeveynlerin aile ortamında bazı farklı yöntemleri de denemesi gerekebilir. Çocuklardaki iştah sorunu bazen dönemsel bir durum olup, geçici bir sorun da olabilir. Çocuğa kesinlikle çok fazla baskıda bulunmamak ve sorunu çocuğun gözünde çok ciddi bir hale getirmemek gerekir, bu durum çocuğun iştahsızlığını çok daha ciddi seviyelere getirebilir.

Beslenme neden önemlidir?

Beslenme hangi yaşta olursa olsun bireyin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi adına çok önemlidir, çünkü sağlıklı beslenme ya da sağlıksız beslenme yaşamın her dönemine bir şekilde etki eder. Özellikle bu durum çocukluk dönemi için çok etkilidir. Çocukluk döneminde çocuğun sağlıklı beslenmesi ileriki yaşlarında çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmasının önüne geçebilir. Çocukluk döneminde sağlıksız beslenme sonucunda ortaya çıkan en yaygın rahatsızlıklardan bir tanesi aşırı şişmanlık, bir diğer ifadeyle obezitedir ve erken yaşta önlenmelidir. Çocuğun yetersiz beslenmesi de gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir, bu yüzden çocuğa sağlıklı beslenme alışkanlığı erken dönemlerde kazandırılmalıdır. Çocuğa etkili bir sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılabilmesi adına ailenin bilinçli olması ya da bir uzmandan destek alması gerekir.

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

Ailelerin çocuk beslenmesi konusunda karşılaştığı problemler nelerdir?

Ailelerin beslenme konusunda karşılaştığı en yaygın sorunlardan bir tanesi yemek yemeyen çocuktur. Çocuğun yemek yememesi sağlıklı gelişmesinin önünde bir engel yaratabilir. Çocuğun yemek yememesi ne gibi nedenlere bağlı ise iyi bir şekilde tespit edilmeli ve iştahsız çocukta beslenme yönetimi iyi bir şekilde sağlanmalıdır. İştahsız çocukta beslenme yönetimi konusunda uzman desteği almak gerekebilir.

Özellikle, ebeveynlerin çocuğun beslenmesini en azından iki yaşına kadar sürekli olarak kontrol altında tutmaları gerekir. Eğer çocuk kendi haline bırakılırsa yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmeyebilir. 3 yaş grubunda olan çocuklar da beslenme konusunda zorluklar çıkarabilir. Çocukta zayıflama görülmüyor ve çocuk kilo alıyor olsa bile iştah problemi yaşıyor olabilir. Bu yüzden yemek yemeyen çocuk detaylı bir şekilde incelenmeli ve sorun her açıdan ele alınıp tespit edilmelidir. Ardından da bu sorunun tedavisi için iştahsız çocukta beslenme yönetimi konusunda çalışmalara başlanmalı ve çalışmalar diyetisyen kontrolündeki diyet tedavisi ile sürdürülmelidir.

Çocuğun iştahsız olduğu nasıl anlaşılabilir?

Çocuğun iştahsızlığının derecesini ölçmek adına ebeveynlerin çocuk ile alakalı iyi bir gözlem yapması ve bu durumu kayıt altına alması gerekebilir. Kayıt altına alınacaklar arasında çocuğun tükettiği besinlerin listesi, uyku saatleri ve süresi ve yemek saatleri yer alır.

Bazı durumlarda çocuk beslenme konusunda doğal olarak değişiklikler de sergileyebilir, çünkü çocuk her yaş döneminde aynı şekilde büyüme yoğunluğu göstermez. Bu durum çocuğun ihtiyaç duyduğu enerji miktarının değişiyor olduğu anlamına gelir. Ebeveynlerin bu zamanlarda çocukları yemek yemeye zorlaması yanlış bir tutum olabilir ve bu tutumun neticesinde çocuk beslenme konusunda aile ile bir inat içerisine girebilir. Bu da çocuğun sağlıklı beslenmesi üzerinde olumsuz bir etki oluşturur. Bir müddet sonra yemek yemekten iyice uzaklaşan çocuk zayıflama sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Zayıflama sorunu henüz gelişme çağındaki bir çocuğun büyümesini olumsuz yönde etkileyebilir.

İştahsız çocuklara karşı ailelerin yaklaşımı nasıl olmalıdır?

Özellikle, çocuklara acıkmadan önce yemek yedirilmemesi gerekir. Yemek yemeyen çocuk olarak nitelendirilen bireyde herhangi bir sağlık sorunu gözlenmiyorsa, çocuk vücudunun ihtiyaç duyduğu kadar besleniyorsa ve gerektiği zaman yeterli besleniyorsa bu durum bir sorun yaratmayabilir. Dolayısıyla çocuğun yemek yememesi kendi vücudunu ebeveynlerinden çok daha iyi tanıdığı anlamına da gelebilir. Ancak bu konuda çocuğun iştahsız olup olmadığı açısından en net kararı uzman kişilerin vermesi gerekir. Eğer çocuk ihtiyacından fazla olarak beslenmeye zorlanırsa bu da uzun vadede şişmanlık veya obezite sorunlarına yol açabilir.

Benzer şekilde, iştahsız çocukta beslenme yönetimi konusunda ısrarcı davranmaktan da kaçınmak gerekir. Israrcı davranışlar çocuğu yemek yemekten daha da fazla soğutabilir. Hatta bir süre sonra çocuğun yemek tercihleri de kendisine bırakılmalıdır. Eğer çocuk beslenme konusunda sürekli olarak kısıtlanırsa iştahsızlık gibi tepkiler vermeye başlayabilir.

İştahsız çocuğun beslenmesini düzeltmek için neler yapılabilir?

İştahsız çocukta beslenme yönetimi konusunda en doğru hareketlerden bir tanesi de tüm ailenin bir arada yemek yemesi olacaktır. Böylece çocuk bulunduğu ortama zaman içinde uyum sağlayabilir, ailesindeki bireyleri model olarak alabilir ve bu durum çocuğun sağlıklı beslenmesi için bir model oluşturabilir.

Eğer ki çocuk beslenme konusunda gerçekten bir iştahsızlık sergiliyor ve bu iştahsızlık çocuğun fiziksel gelişimini de etkiliyorsa ebeveynlerin bir diyetisyene veya uzmana danışmalarında fayda olur. Uygulanacak diyet tedavisi ile hem çocuğun sağlıklı beslenmesi düzene sokulabilir hem de fiziksel gelişiminin önündeki engeller ortadan kaldırılabilir. Süreçte, çocuğun tükettiği yiyeceklerin, yaşının, kilosunun, gelişme grafiğinin ve geçirdiği hastalıkların da kayıt altına alınması gerekebilir.

İştahsız çocuğa sağlıklı beslenme alışkanlıkları nasıl kazandırılabilir?

Çocuğun sağlıklı beslenmesi konusunda ailenin çocuğa bu alışkanlığı kazandırabilmesinin önemi çok büyüktür. İştahsız çocukta beslenme yönetimi tüm ailenin olduğu yemek masasında yapılmalıdır. Ancak bu yemek masasına kesinlikle huzursuzluk içeren konular ya da tartışmalar getirilmemelidir çünkü bu çocuk beslenmesi üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Aynı zamanda sofrada toplanma durumu da çocuk dahil olmak üzere her birey için disiplin içine sokulmalıdır.

Çocuklarda iştah probleminin olması bazen psikolojik sorunlar da yaratabilir. Üstelik bu sorunları ilk olarak aile içinde aramak gerekebilir. Çocuğun hem psikolojisinin onarılması hem de yemek yeme ile ilgili anılarının güzelleştirilmesi gerekir. Bazen çocuğun iştah problemini çözmek adına yemek yeme süreci oyun ya da eğlence haline dönüştürülebilir. Böylece çocuk yemek yemeyi çok daha sever bir hale gelebilir. Aynı zamanda yemeğin hazırlanması sürecinde ya da sofra ile alakalı çocuğa sorumluluklar verilmesi de çocuğu yemek yeme konusunda belirli ölçüde motive edebilir. Böylece çocuk beslenme konusuna daha sıcak bakar bir hale gelebilir.

Çocuğun iştahının kapanmaması için nelere dikkat etmek gerekir?

İştahsız çocukta beslenme yönetimi doğrultusunda çocuğun iştahını nelerin kapattığı iyi tespit edilmelidir. Eğer çocuk çok yoğun olarak meyve suyu ya da süt içiyorsa bu yemek vaktinde çocuğun iştahını kapatabilir. Çocuklar yemek yemek yerine bir şeyler içmek konusunda çok daha hevesli olurlar. Bu nedenle iştahını kapamaması için yemek saatine az bir vakit kala çocukların bir şeyler içmesinin önüne geçmek gerekebilir. Aynı zamanda çocuğun yemekle birlikte bir şeyler içmesi de yemek yemesini kısıtlayabilir. Bu yüzden çocuk içmek istediği içeceği yemek ile değil de yemekten sonra tüketmeye teşvik edilmelidir.

Öğünler arasında yalnızca bir şeyler içmek değil bir şeyler atıştırmak da çocuğun iştahını kapatabilir. Ancak buna pek çok çocuk ihtiyaç duyar. Bu nedenle çocukların ara öğünlerde tüketecekleri yiyecekler de iyi bir şekilde seçilmeli ve dengelenmelidir. Genelde bu tip yiyecekler çocuğun kısa süreli açlığını bastıracak hafif besinler olmalıdır. Bu sayede çocuk, ana öğünde beslenme konusunda bir sorun yaşamayacaktır. İştahsız çocukta beslenme yönetimi içerisinde ebeveynler çocuğun beslenmesini kendilerine göre değil doğrudan çocuğa göre ayarlamalıdır çünkü bazı durumlarda çocuk beslenme konusunda ailesine ayak uyduramadığı için çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Bu noktada ailenin biraz daha duyarlı ve biraz daha anlayışlı davranması gerekebilir. Eğer ebeveynler iştahsız çocuk beslenme yönetimi noktasında yetersiz kaldıklarını düşünüyorlarsa diyetisyen desteği alma konusunda çekinmemelidir.

Bize Danışabilirsiniz

İnternet sitemizde paylaştığımız yazılar beslenme programlarına ilişkin genel düzeyde bilgileri içermektedir. Sağlıklı ve doğru bir beslenme programı tam anlamıyla kişiye özel olmalıdır. Çocukluk, hastalık, gebelik, aktif spor hayatı gibi farklı süreçlere özel sağlıklı ve düzenli beslenme önerileri almak ya da kilo kaybı sağlamaya ve ideal kiloyu muhafaza etmeye yönelik kişiye özel diyet programlarına başvurmak için bize +90 (312) 490 01 65 numaralı telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

En Güncel Yazılar
Diyetisyen Gülden Demir kliniğinde Yücel Demir ile

Online Diyet

Diyetisyen Gülden Demir
|

Diyetisyene gitmeye ihtiyacınız var fakat günlük hayatın temposundan dolayı vakit ayıramıyor musunuz? Diyete başlamak istiyorsunuz fakat yeterli motivasyona mı sahip değilsiniz? Pandemiden dolayı evinizden zorunda olmadıkça ayrılmak istemiyor musunuz? Yurt dışındasınız fakat alışkın olduğunuz yemeklerle bir diyet listesi hazırlatmak mı istiyorsunuz? Tüm bu isteklere ortak bir cevap var: Online Diyet…

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci & Diyet

Diyetisyen Gülden Demir
|

İnsülin direnci, diyabet (şeker hastalığı), kalp ve damar hastalıkları, obezite gibi daha ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için erken dönemde fark edilmesi ve dikkat gösterilmesi gereken bir tür metabolik sendromdur. Hormonlara ilişkin bir rahatsızlık olan insülin direncinin kişide var olup olmadığı endokrinoloji ve dahiliye branşlarında yapılacak incelemeler ile teşhis edilebilmektedir.…

Soğuk Dalga Terapisi Ankara

Ankara'da Soğuk Dalga Terapisi

Diyetisyen Gülden Demir
|

Soğuk dalga terapisi ile bölgesel incelme ve selülit görünümünde iyileşme sağlanabilmektedir. Ankara’da soğuk dalga terapisi randevusu, bilgi ve fiyat talepleriniz için 0312 490 01 65 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağ altta yer alan iletişim butonunu kullanarak diğer iletişim kanallarından da bize yazabilirsiniz. Yazının devamında soğuk dalga terapisi hakkında sık sorulan…

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

ESTETİK CERRAHİ İLE UYGULANAN DİYET PROGRAMLARI

Günümüzde vücut şekillendirmeye yönelik estetik cerrahi yöntemleri oldukça talep görmektedir. Kişiler zayıflama hayali ile liposuction ( infrasonic tickle liposuction, lazer yardımlı liposuction, lazer lipoliz vs) veya abdominoplasti yaptırmak isteseler de, aslında bu cerrahi yöntemler vücut şekillendirmeye yönelik hastaları mutlu ve motive eden operasyonlardır. Operasyonlar sonrası beslenmeye daha çok dikkat edilmesi gerekli olmakla beraber çoğu zaman ihmal edilen bir konudur.

bölgesel zayıflama, soğuk lipoliz, odaklı ultrason
liposuction - lipomatik ile bölgesel zayıflama advertorial