Randevu ve Sorularınız İçin 0312 490 01 65

Sorularınız İçin!

Obezite Tedavisinde Diyetisyenin Rolü

Obezite yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada büyük bir tehdit oluşturmaya başlayan bir hastalıktır çünkü obezite aynı zamanda diyabet, kalp hastalıkları, kanser ve benzeri hastalıklara yakalanma riskini de arttırmaktadır. Obezite kişinin yalnızca vücudunda olumsuz izler bırakmaz. Fizyolojik bozuklukların haricinde obezite, kişide psikolojik bozuklukların oluşmasına da neden olabilir. Özellikle obez kişilerde depresyon ya da yeme bozuklukları gibi çeşitli rahatsızlıkların görülme riski de daha fazla olmaktadır.

Obezite nasıl tedavi edilir?

Obezite tedavisi amacıyla günümüzde egzersiz programı, davranış tedavisi ve diyet tedavisi uygulanmaktadır. Obezite tedavisinden tam anlamıyla cevap alabilmek için bu üç tedavi yöntemine özen göstermek gerekir. Ancak içlerinden özellikle diyet tedavisi, bir diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır. Obezite tedavisi için uygulanacak olan diyet tedavisi beslenme programı tamamen kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Bunun öncesinde de kişinin çeşitli ölçümleri yapılır ve diyetisyen tarafından kişinin ihtiyaçlarına uygun bir planlama yapılır.

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

Obezite tedavisinde en büyük zorluk nedir?

Obezite diyet tedavisi önündeki en büyük engel genellikle hazırlanmış olan bu zayıflama diyetlerinin devamlı olarak uygulanamamasıdır. Fakat bu noktada da diyetisyen rolü çok önemli olmaktadır. Diyetisyen tarafından kişinin herhangi bir aksatmaya ihtiyaç duymayacağı, günlük yaşamına ve genel beslenme alışkanlıklarına uygun bir diyet tedavisi hazırlanması hastanın zayıflama programına sadık kalmasına yardımcı olacaktır. Obezite rahatsızlığı bulunan kişilere yönelik hazırlanacak bu zayıflama programında diyetisyen tarafından yapılacak menü planlamasının, alışveriş listesi planlamasının ve yemek tariflerinin bulunması hastaların tedaviye sadık kalmasına katkı sağlayacaktır. Bu şekilde hazırlanmış olan zayıflama programlarının çok daha iyi sonuçlar verdiği araştırmalarla ortaya konmuştur. Şişmanlık, tedavisi olmayan bir problem değildir. Ancak aşırı şişmanlık yani obezite tedavisinde mutlaka bir diyetisyen yardımı almaya, zayıflama programına, kendine inanmaya ve programlı bir şekilde ilerlemeye ihtiyaç vardır. Aynı zamanda diyet tedavisi süresince hastanın yaşam tarzına uygun şekilde hareket edilmesi de oldukça önemlidir. Böylece şişmanlık sorunu kişinin günlük hayatının içerisinde ona çok fazla zorluk yaşatmadan, onu psikolojik anlamda zora sokmadan ve kendini kötü hissetmesine neden olmadan tedavi edilebilir.

Obezite tedavisinde zayıflama programı nasıl olmalıdır?

Obezite tedavisi için hazırlanan zayıflama programında tam anlamıyla cevap alınması için standart diyet programlarına değil, aşırı şişmanlık sorunu yaşayan kişiye özel olarak hazırlanmış diyet tedavisi programına yönelmek gerekir. Çünkü standart beslenme önerileri tedavinin etkili bir şekilde gerçekleşebilmesinin önünde engel oluşturabilir. Bu nedenle diyetisyen direkt olarak hastasına özel ve ona uygun bir program hazırlamalıdır. Tedavinin sonuç verip vermediği hastanın ağırlık kaybıyla, vücudundaki yağ dokusu kaybıyla ve hastanın bel çevresindeki incelmeyle anlaşılabilir.

Bunun yanı sıra şişmanlık tedavisi için fiziksel aktivite de ayrı bir öneme sahiptir. Bu noktada obezite sorunu olan kişiler için kısa süreli, ağır fiziksel aktiviteler değil de uzun süreli, orta tempolu aktiviteler tercih edilmektedir. Özellikle bu detay göz önünde bulundurularak hazırlanmış olan aktivite programı sayesinde hem hastanın kalori harcaması sağlanır, hem de bu hareketlilik hasta tarafından benimsenir.

Obezite tedavisinde en çok neye dikkat etmek gerekir?

Obezite tedavisi için diyetisyenin hastaya sağlayacağı bir diğer önemli nokta ise tüm bunların yaşam tarzı haline getirilmesidir. Çünkü diyetisyen hastaya yalnızca zayıflama konusunda yardımcı olmaz. Diyetisyen, zayıflama gerçekleştikten sonra da yeniden şişmanlık olmaması, kilonun korunması ve sağlıklı beslenme alışkanlığının tüm yaşama yayılması için de hastaya yardımcı olur. Bu konuda hastaya sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme eğitimi dahi verilmektedir. Çünkü obezite tedavisinin etkili olabilmesi için hastanın bir ömür boyu sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarını devam ettirebilmesi gerekir.

Bize Danışabilirsiniz

İnternet sitemizde paylaştığımız yazılar beslenme programlarına ilişkin genel düzeyde bilgileri içermektedir. Sağlıklı ve doğru bir beslenme programı tam anlamıyla kişiye özel olmalıdır. Çocukluk, hastalık, gebelik, aktif spor hayatı gibi farklı süreçlere özel sağlıklı ve düzenli beslenme önerileri almak ya da kilo kaybı sağlamaya ve ideal kiloyu muhafaza etmeye yönelik kişiye özel diyet programlarına başvurmak için bize +90 (312) 490 01 65 numaralı telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

ESTETİK CERRAHİ İLE UYGULANAN DİYET PROGRAMLARI

Günümüzde vücut şekillendirmeye yönelik estetik cerrahi yöntemleri oldukça talep görmektedir. Kişiler zayıflama hayali ile liposuction ( infrasonic tickle liposuction, lazer yardımlı liposuction, lazer lipoliz vs) veya abdominoplasti yaptırmak isteseler de, aslında bu cerrahi yöntemler vücut şekillendirmeye yönelik hastaları mutlu ve motive eden operasyonlardır. Operasyonlar sonrası beslenmeye daha çok dikkat edilmesi gerekli olmakla beraber çoğu zaman ihmal edilen bir konudur.

bölgesel zayıflama, soğuk lipoliz, odaklı ultrason