fbpx
Randevu ve Sorularınız İçin 0312 490 01 65

Sorularınız İçin!

Karbonhidratların Masum Hali: Kuru Baklagiller!

Karbonhidratların Masum Hali: Kuru Baklagiller!

Binlerce yıldır yemek kültürümüzün büyük bir kısmını oluşturan baklagil ailesi, aslında vazgeçilmez geleneksel besin kaynaklarımızın başında gelmektedir. Baklagil bitkilerinin bu yenilebilir tohumlarının kullanımı çok eski çağlarda Akdeniz kıyılarından diğer ülkelere yayılmıştır.

Protein ve Lif Kaynağı

Değişik pişirme yöntemleri ve çok çeşitliliği sayesinde diyet örüntüsünü keyifle sağlıklı hale getiren baklagillerin, besin öğesi içeriği de oldukça kıymetlidir. Proteinden oldukça zengin olan kuru baklagiller (nohut, fasulye, barbunya…), bitki kökenli diğer besinleri bu özellikleri ile geride bırakırlar. Özellikle büyüme çağındaki çocukların ve gençlerin beslenme örüntüsünde bulunması gereken iyi bir enerji ve protein kaynağıdır. Baklagil ailesi sadece protein açısından değil lif içeriği yönünden de zengindir. Doğal lif kaynağı kuru baklagil tüketimi yüksek kolesterol rahatsızlıklarında kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olabilir.

Masum Karbonhidrat

Son zamanlarda diyetin karbonhidrat içeriği ve karbonhidrat türleri ile ilgili hakkında bir çok görüş ve araştırma tartışılmaktadır. Özellikle artık neredeyse salgın her yaşta ve cinsiyette rastlanılan ‘insülin direnci‘ sorununda diyetin karbonhidrat içeriği büyük önem arz etmektedir. İşte tam da bu noktada özellikle diyabet (şeker hastalığı) ve obezite (şişmanlık) gibi beslenmenin yakından ilintili olduğu hastalıklarda karbonhidrat kaynağı olarak baklagillerin diyet örüntüsünde yer alması iyi bir seçenek olabilir. Kuru baklagiller gerek düşük glisemik indeksleri, gerek yüksek lif ve protein içerikleri nedeniyle diyetteki karbonhidrat kaynaklarının masum halini temsil etmektedirler.

Yaz, kış her mevsim ve çok çeşitli pişirme yöntemleri kullanılarak diyete eklenebilen kuru baklagillerin haftada 3-4 defa tüketilmesi önerilmektedir. Zeytinyağlı veya etli tüketilebildiği gibi son günlerde kuru baklagillerden elde edilen unların tüketimi de dikkat çekmektedir.

En Güncel Yazılar
Diyetisyen Gülden Demir kliniğinde Yücel Demir ile

Online Diyet

Diyetisyen Gülden Demir
|

Diyetisyene gitmeye ihtiyacınız var fakat günlük hayatın temposundan dolayı vakit ayıramıyor musunuz? Diyete başlamak istiyorsunuz fakat yeterli motivasyona mı sahip değilsiniz? Pandemiden dolayı evinizden zorunda olmadıkça ayrılmak istemiyor musunuz? Yurt dışındasınız fakat alışkın olduğunuz yemeklerle bir diyet listesi hazırlatmak mı istiyorsunuz? Tüm bu isteklere ortak bir cevap var: Online Diyet…

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci & Diyet

Diyetisyen Gülden Demir
|

İnsülin direnci, diyabet (şeker hastalığı), kalp ve damar hastalıkları, obezite gibi daha ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için erken dönemde fark edilmesi ve dikkat gösterilmesi gereken bir tür metabolik sendromdur. Hormonlara ilişkin bir rahatsızlık olan insülin direncinin kişide var olup olmadığı endokrinoloji ve dahiliye branşlarında yapılacak incelemeler ile teşhis edilebilmektedir.…

Soğuk Dalga Terapisi Ankara

Ankara'da Soğuk Dalga Terapisi

Diyetisyen Gülden Demir
|

Soğuk dalga terapisi ile bölgesel incelme ve selülit görünümünde iyileşme sağlanabilmektedir. Ankara’da soğuk dalga terapisi randevusu, bilgi ve fiyat talepleriniz için 0312 490 01 65 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağ altta yer alan iletişim butonunu kullanarak diğer iletişim kanallarından da bize yazabilirsiniz. Yazının devamında soğuk dalga terapisi hakkında sık sorulan…

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

ESTETİK CERRAHİ İLE UYGULANAN DİYET PROGRAMLARI

Günümüzde vücut şekillendirmeye yönelik estetik cerrahi yöntemleri oldukça talep görmektedir. Kişiler zayıflama hayali ile liposuction ( infrasonic tickle liposuction, lazer yardımlı liposuction, lazer lipoliz vs) veya abdominoplasti yaptırmak isteseler de, aslında bu cerrahi yöntemler vücut şekillendirmeye yönelik hastaları mutlu ve motive eden operasyonlardır. Operasyonlar sonrası beslenmeye daha çok dikkat edilmesi gerekli olmakla beraber çoğu zaman ihmal edilen bir konudur.

bölgesel zayıflama, soğuk lipoliz, odaklı ultrason
liposuction - lipomatik ile bölgesel zayıflama advertorial