fbpx
Randevu ve Sorularınız İçin 0312 490 01 65

Sorularınız İçin!

Metabolizma Hızı Ölçümü

Metabolizma Hızı Ölçümü

Bazal Metabolizma Hızı

Bazal metabolizma hızı (BMH) bir kişinin 24 saat içinde hayati organlarının faaliyetlerini devam ettirmesi için gerekli olan kalori miktarıdır. Basit olarak, bir kişinin uyanıkken fakat dinlenir vaziyetteyken gün boyunca yakmış olduğu kalori miktarıdır.

Bazal metabolizma hızı ölçümü nasıl yapılır?

Metabolizma hızı sağlık ve fitness programlarında günden güne önemini arttırmaktadır. Bu zamana kadar bazal metabolizma hızı oldukça karışık ve pahalı cihazlarla ölçülebilmekteydi. Bu sebeple pek çok beslenme uzmanı, kişinin ihtiyacı olan kaloriyi formüller kullanarak tahminsel bir değerle hesaplıyordu.

Halen bu hesaplama kesin sonucu vermekten uzaktır ve bazı durumlarda günlük 500 kaloriye kadar varabilecek hesaplama hatası vermektedir. Bu durum da güvenilir bir beslenme programı uygulamada ya da uygulatmada hatalara sebep olmaktadır.

Fitmate Bazal Metabolizma Hızı Testi

Fitmate Bazal Metabolizma Hızı Testi doğruluğu klinik çalışmalar ile kanıtlanmış, oldukça güvenilir, konforlu, sadece 15 dk süren bir testtir. Solunumunuzun test edilmesi ile bazal metabolizma hızınızı öğrenebilirsiniz. Uygun koşullarda doğru yapılmış bir bazal metabolizma hızı ölçümü ile size uygun beslenme programı kilo probleminizin çözümlenmesinde büyük rol oynayacaktır.

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

KİŞİYE ÖZEL BESLENME PROGRAMLARI

Zayıflamak İçin Diyet

Sağlıklı, etkin ve kalıcı zayıflama ancak, iş hayatını ve özel hayatı keyifle yaşamaya olanak sunarak, kişiye özel düzenlenmiş diyet programları ile mümkün olabilmektedir.

Günümüz koşullarında her bireyin yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları büyük farklılıklar göstermektedir. Genetik olarak aktarılan hastalıklar, çalışma koşulları ve çevresel bazı faktörler ile oluşan rahatsızlıklar yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiler. Telaşla geçen bu hayat yolculuğunda sağlıklı, anlaşılır ve bireysel özelliklere göre hazırlanmış özel diyet tavsiyeleri ile zayıflama maratonu çok daha kolay olacaktır.

Kilo Almak İçin Diyet

Zayıf olmak, zayıf kalmak sağlıklı olmak mıdır? Bu sorunun yanıtı kişisel genetik özellikler, beslenme alışkanlıkları ve hormonların nasıl çalıştığı irdelenerek verilebilir. Kontrolsüz hızlı verilen kilo ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabilir.

Fazla kilo problemi olan kişiler kilo verme sürecinde zorlandıklarında kilo almanın ne kadar kolay olduğunu düşünseler de zayıf olup kilo kazanma eğilimindeki kişiler de aslında kilo almanın ne kadar zor olduğu kanısındadırlar.

Diyetisyenin Rolü

Zayıflık ya da şişmanlık kişinin profesyonel yardım almadan baş edebileceği bir süreç değildir. Gerek yazılı gerekse de görsel medyada bu konuda var olan bilgi kirliliği insanları sağlıklarını tehdit edecek boyutta yanlış uygulamalara sevk edebilmektedir.

Diğer beslenme danışmanlığı konularında olduğu gibi beden kitle indeksi normalin altında olan zayıf kişilere hayat tarzlarına uygun, istenen tetkik ve tahlil sonuçları gözeterek bir beslenme programı düzenlenmelidir.

Bunları diyor musunuz?
  • “Su içsem yarıyor”
  • “Metabolizmam yavaş çalışıyor”
  • “Haşimato hastalığım yüzünden metabolizmam yavaş kilo veremiyorum”
  • “Bizim ailede genetik metabolizmamız yavaş çalışıyor”
Peki, neden?
  • Metabolizma hızı genetik faktörler, hormonlar, yaş, fiziksel aktivite durumundan etkilenir.
  • Tiroid hormon bozukluğu (hipotiroidi), insülin direnci metabolizma hızını ciddi şekilde etkilemektedir. Kilo alımı ve verememe ile doğrudan ilişki kurulabilir.
  • Uzun süreli açlık diyetleri, sürekli kilo alıp verme durumu metabolizma hızını yavaşlatır.
  • Bazal metabolizma hızı yetişkinlerde her 10 yılda bir %2-3 oranında azalır. Bu oran kas kayıplarının derecesine göre değişebilir. Normal olarak erkekler kadınlara göre daha yüksek bazal metabolizma hızına sahiptirler. Çünkü erkeklerin kas kütlesi kadınlarınkinden daha fazladır.
  • Egzersiz yapmamak, hareketsiz yaşam metabolizmayı yavaşlatır.
  • Yaşın ilerlemesi, menapoz metabolizma hızının azalmasına neden olan faktörlerdir.

Metabolizma hızınız birçok formül ve program yardımı ile hesaplanabilir ancak bunlar standart hesaplamalardır. Fitmate cihazı ile, 15 dakika boyunca dinlenme halindeki oksijen tüketiminizi ölçüp, gerçek sonuca en yakın değeri bulmak mümkündür.

Ankara’da Metabolizma Hızı Ölçümü

Ankara’da metabolizma hızınızı ölçtürüp size uygun kişiye özel diyet programları konusunda yardım almak için bize 0312 490 01 65 numaralı telefon numarasından ya da sağ alttaki butonu kullanarak diğer iletişim kanallarından da ulaşabilirsiniz.

En Güncel Yazılar
Diyetisyen Gülden Demir kliniğinde Yücel Demir ile

Online Diyet

Diyetisyen Gülden Demir
|

Diyetisyene gitmeye ihtiyacınız var fakat günlük hayatın temposundan dolayı vakit ayıramıyor musunuz? Diyete başlamak istiyorsunuz fakat yeterli motivasyona mı sahip değilsiniz? Pandemiden dolayı evinizden zorunda olmadıkça ayrılmak istemiyor musunuz? Yurt dışındasınız fakat alışkın olduğunuz yemeklerle bir diyet listesi hazırlatmak mı istiyorsunuz? Tüm bu isteklere ortak bir cevap var: Online Diyet…

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci & Diyet

Diyetisyen Gülden Demir
|

İnsülin direnci, diyabet (şeker hastalığı), kalp ve damar hastalıkları, obezite gibi daha ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için erken dönemde fark edilmesi ve dikkat gösterilmesi gereken bir tür metabolik sendromdur. Hormonlara ilişkin bir rahatsızlık olan insülin direncinin kişide var olup olmadığı endokrinoloji ve dahiliye branşlarında yapılacak incelemeler ile teşhis edilebilmektedir.…

Soğuk Dalga Terapisi Ankara

Ankara'da Soğuk Dalga Terapisi

Diyetisyen Gülden Demir
|

Soğuk dalga terapisi ile bölgesel incelme ve selülit görünümünde iyileşme sağlanabilmektedir. Ankara’da soğuk dalga terapisi randevusu, bilgi ve fiyat talepleriniz için 0312 490 01 65 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağ altta yer alan iletişim butonunu kullanarak diğer iletişim kanallarından da bize yazabilirsiniz. Yazının devamında soğuk dalga terapisi hakkında sık sorulan…

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

ESTETİK CERRAHİ İLE UYGULANAN DİYET PROGRAMLARI

Günümüzde vücut şekillendirmeye yönelik estetik cerrahi yöntemleri oldukça talep görmektedir. Kişiler zayıflama hayali ile liposuction ( infrasonic tickle liposuction, lazer yardımlı liposuction, lazer lipoliz vs) veya abdominoplasti yaptırmak isteseler de, aslında bu cerrahi yöntemler vücut şekillendirmeye yönelik hastaları mutlu ve motive eden operasyonlardır. Operasyonlar sonrası beslenmeye daha çok dikkat edilmesi gerekli olmakla beraber çoğu zaman ihmal edilen bir konudur.

bölgesel zayıflama, soğuk lipoliz, odaklı ultrason
liposuction - lipomatik ile bölgesel zayıflama advertorial