fbpx
Randevu ve Sorularınız İçin 0312 490 01 65

Sorularınız İçin!

Obezite ve Diyet Tedavisi

Obezite ve Diyet Tedavisi

Obezite yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada büyük bir tehdit oluşturmaya başlayan bir hastalıktır çünkü aynı zamanda diyabet, kalp hastalıkları, kanser ve benzeri hastalıklara yakalanma riskini de arttırmaktadır.

Obezite kişinin yalnızca vücudunda olumsuz izler bırakmaz. Fizyolojik bozuklukların haricinde obezite, kişide psikolojik bozuklukların oluşmasına da neden olabilir. Özellikle obez kişilerde depresyon ya da yeme bozuklukları gibi çeşitli rahatsızlıkların görülme riski de daha fazladır.

Obezite nasıl tedavi edilir?

Obezite tedavisi amacıyla günümüzde egzersiz programı, davranış tedavisi ve diyet tedavisi uygulanmaktadır. Obezite tedavisinden tam anlamıyla cevap alabilmek için bu üç tedavi yöntemine özen göstermek gerekir.

Diyet tedavisi, bir diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır. Obezite tedavisi için uygulanacak olan beslenme programı tamamen kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Obezite için diyet listesi hazırlanmadan önce kişinin çeşitli ölçümleri yapılır ve kişinin ihtiyaçlarına uygun bir planlama yapılır.

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

En büyük zorluk diyete devamlılık

Obezite diyet tedavisi önündeki en büyük engel genellikle hazırlanmış olan bu zayıflama diyetlerinin devamlı olarak uygulanamamasıdır. Fakat bu noktada da diyetisyen rolü çok önemlidir. Kişinin herhangi bir aksatmaya gerek duymayacağı, günlük yaşamına ve genel beslenme alışkanlıklarına uygun bir diyet tedavisi hazırlanması hastanın zayıflama programına sadık kalmasına yardımcı olacaktır.

Obezite rahatsızlığı bulunan kişilere yönelik hazırlanacak bu zayıflama programında diyetisyen tarafından yapılacak menü planlamasının, alışveriş listesi planlamasının ve yemek tariflerinin bulunması hastaların tedaviye sadık kalmasına katkı sağlayacaktır. Bu şekilde hazırlanmış olan zayıflama programlarının çok daha iyi sonuçlar verdiği araştırmalarla ortaya konmuştur.

Destek Almak Motive Edicidir

Şişmanlık, tedavisi olmayan bir problem değildir ancak obezite tedavisinde mutlaka bir profesyonelden yardımı almaya, zayıflama programına, kendine inanmaya ve programlı bir şekilde ilerlemeye ihtiyaç vardır. Düzenli olarak yapılan diyetisyen ziyaretlerinin motive edici etkisi de vardır.

Diyet tedavisi süresince hastanın yaşam tarzına uygun şekilde hareket edilmesi oldukça önemlidir. Böylece şişmanlık sorunu kişinin günlük hayatının içerisinde ona çok fazla zorluk yaşatmadan, onu psikolojik anlamda zora sokmadan ve kendini kötü hissetmesine neden olmadan tedavi edilebilir.

Nasıl bir diyet listesi?

Obezite tedavisi için hazırlanan zayıflama programında tam anlamıyla cevap alınması için standart diyet programlarına değil, aşırı şişmanlık sorunu yaşayan kişiye özel olarak hazırlanmış diyet tedavisi programına yönelmek gerekir. Standart beslenme önerileri tedavinin etkili bir şekilde gerçekleşebilmesinin önünde engel oluşturabilir. Bu nedenle diyetisyen direkt olarak hastasına özel ve ona uygun bir program hazırlamalıdır. Tedavinin sonuç verip vermediği düzenli olarak takip edilmeli ve diyet ilerleme durumuna göre güncellenmelidir.

Obezite tedavisinde spor

Bunun yanı sıra  fiziksel aktivite de ayrı bir öneme sahiptir. Bu noktada obezite sorunu olan kişiler için kısa süreli, ağır fiziksel aktiviteler değil de uzun süreli, orta tempolu aktiviteler tercih etmelidir. Özellikle bu detay göz önünde bulundurularak hazırlanmış olan aktivite programı sayesinde hem hastanın kalori harcaması sağlanır, hem de bu hareketlilik hasta tarafından benimsenir.

Bize Danışabilirsiniz

İnternet sitemizde paylaştığımız yazılar beslenme programlarına ilişkin genel düzeyde bilgileri içermektedir. Sağlıklı ve doğru bir beslenme programı tam anlamıyla kişiye özel olmalıdır. Çocukluk, hastalık, gebelik, aktif spor hayatı gibi farklı süreçlere özel sağlıklı ve düzenli beslenme önerileri almak ya da kilo kaybı sağlamaya ve ideal kiloyu muhafaza etmeye yönelik kişiye özel diyet programlarına başvurmak için bize +90 (312) 490 01 65 numaralı telefon numarasından ya da sağ alttaki butonu kullanarak diğer iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz. ulaşabilirsiniz.

En Güncel Yazılar
Diyetisyen Gülden Demir kliniğinde Yücel Demir ile

Online Diyet

Diyetisyen Gülden Demir
|

Diyetisyene gitmeye ihtiyacınız var fakat günlük hayatın temposundan dolayı vakit ayıramıyor musunuz? Diyete başlamak istiyorsunuz fakat yeterli motivasyona mı sahip değilsiniz? Pandemiden dolayı evinizden zorunda olmadıkça ayrılmak istemiyor musunuz? Yurt dışındasınız fakat alışkın olduğunuz yemeklerle bir diyet listesi hazırlatmak mı istiyorsunuz? Tüm bu isteklere ortak bir cevap var: Online Diyet…

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci & Diyet

Diyetisyen Gülden Demir
|

İnsülin direnci, diyabet (şeker hastalığı), kalp ve damar hastalıkları, obezite gibi daha ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için erken dönemde fark edilmesi ve dikkat gösterilmesi gereken bir tür metabolik sendromdur. Hormonlara ilişkin bir rahatsızlık olan insülin direncinin kişide var olup olmadığı endokrinoloji ve dahiliye branşlarında yapılacak incelemeler ile teşhis edilebilmektedir.…

Soğuk Dalga Terapisi Ankara

Ankara'da Soğuk Dalga Terapisi

Diyetisyen Gülden Demir
|

Soğuk dalga terapisi ile bölgesel incelme ve selülit görünümünde iyileşme sağlanabilmektedir. Ankara’da soğuk dalga terapisi randevusu, bilgi ve fiyat talepleriniz için 0312 490 01 65 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağ altta yer alan iletişim butonunu kullanarak diğer iletişim kanallarından da bize yazabilirsiniz. Yazının devamında soğuk dalga terapisi hakkında sık sorulan…

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

ESTETİK CERRAHİ İLE UYGULANAN DİYET PROGRAMLARI

Günümüzde vücut şekillendirmeye yönelik estetik cerrahi yöntemleri oldukça talep görmektedir. Kişiler zayıflama hayali ile liposuction ( infrasonic tickle liposuction, lazer yardımlı liposuction, lazer lipoliz vs) veya abdominoplasti yaptırmak isteseler de, aslında bu cerrahi yöntemler vücut şekillendirmeye yönelik hastaları mutlu ve motive eden operasyonlardır. Operasyonlar sonrası beslenmeye daha çok dikkat edilmesi gerekli olmakla beraber çoğu zaman ihmal edilen bir konudur.

bölgesel zayıflama, soğuk lipoliz, odaklı ultrason
liposuction - lipomatik ile bölgesel zayıflama advertorial