fbpx
Randevu ve Sorularınız İçin 0312 490 01 65

Sorularınız İçin!

Okinawa Diyeti

Okinawa Diyeti

Okinawa Diyeti Uzun Yaşamın Sırrı mı?

“Okinawa diyeti” son dönemde yükselişe geçen bir beslenme tarzıdır. İngilizce’de “centenerian” olarak  anılan; Türkçe ifadesi ile “yüzyılı deviren”, “100 yıldan daha uzun süre yaşayan” kişilere, Japonya’nın Okinawa bölgesinde oldukça sık rastlanmaktadır. Uzmanlar, uzun ömürlü olması ile bilinen bu nüfusun sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesinin arkasında beslenme biçimlerinin önemli rol oynadığını düşünmüştür. Bu yüzden bölgenin coğrafyası ile ilişkili şekilde bölge insanının izlediği beslenme ve yaşam alışkanlıkları, ilgi çekici ve örnek alınabilir bir beslenme tarzı olarak ana unsurları ile incelenmiştir.

Sağlıklı kalıp, uzun yaşayan Okinawa nüfusunun beslenme sırlarını bu yazıda bulabilirsiniz…

Sağlıklı beslenerek kilo verme desteği almak için 0312 490 01 65  numaralı telefonda dileğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz. Bunun yanında diyet ile bölgesel zayıflama mümkün mü?, soğuk lipoliz ve soğuk dalga terapisi yazılarımızdan bölgesel zayıflama hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ana beslenme kaynakları sebzeler

Yeşil, sarı ve turuncu renkli sebzeler, Okinawa diyetinde önemli yer tutmaktadır ve bölge insanının beslenmesinde en temel kaynaklar arasında yer almaktadır. Antioksidan etkisi sağlayan, yani hücrelerin hasar almasını önleyen ve azaltan içerikler yönünden zengin olan sebzeler ile beslenen bölge insanının sağlık göstergeleri, sebzelerin şifa veren besin kaynakları olduğunu söyleyen birçok diyetisyenin yaklaşımını doğrular niteliktedir. Yani, antioksidan özelliğinin yanı sıra aynı zamanda vitamin ve mineral deposu olan rengarenk sebzeleri günlük beslenme programına almak, uzun bir ömür için atılabilecek önemli bir adımdır.

Hayvansal gıda tüketimi oldukça az

Bölge insanının günlük gıda tüketimi alışkanlıklarına bakıldığında, öğünlerin büyük bölümünde bitkisel ağırlıklı gıdaların tüketildiği görülmektedir. Bu doğrultuda, hayvansal gıdaların tüketimi beslenmede sınırlı yer tutmaktadır. Bu sınırlı hayvansal gıda tüketimi de etten daha çok balık tüketimi ile sağlanmaktadır. Yine de genel özellikleri ile Japon mutfağı ile karşılaştırıldığında, Okinawa bölgesinde balık ürünleri, Japon mutfağının genelinde olduğundan çok daha az tüketilmektedir. Süt ürünlerini az tüketmeleri de yine hayvansal kaynaklı gıda tüketimini düşüren etmenlerdendir.

Akdeniz diyetine benziyor

Hayvansal gıda tüketiminin diğer beslenme türlerine göre daha sınırlı olduğu ve yeşilliklerin daha çok yer tuttuğu bir diğer beslenme tarzı  da Akdeniz diyetidir. Okinawa diyeti bu açıdan bitkisel ürünleri ön planda tutan bir diyet olarak, Akdeniz tipi beslenmeye benzerlikler göstermektedir. Tam anlamıyla vejetaryen bir beslenme tarzı olmamakla beraber, yine de Akdeniz tipi beslenme ile bir karşılaştırma yapıldığında Okinawa diyeti, hayvansal gıda tüketimine çok daha az yer veren bir diyet olarak öne çıkmaktadır.

Bitkisel protein alıyorlar

Okinawa diyeti ile beslenenlerin ana protein kaynağı bitkiler olmaktadır. Sağlıklı bitkisel gıda seçimleri (yeşil ve sarı sebzeler, soya gibi)  ile doldurdukları öğünlerinde, süt ve et ürünleri ana değil, yan besin kaynakları olmaktadır.

Düşük kalorili ama karbonhidrat yüklü bir beslenme biçimi

Okinawa bölgesinde yaşayanların beslenme biçimlerine bakıldığında günlük olarak ortalama 1200 kalori aldıkları görülmektedir. Düşük kalorili bir beslenme sunan Okinawa diyetinin en ilginç yanı ise, bu düşük kalorinin büyük bir bölümünün karbonhidratlardan alınıyor olmasıdır. Özellikle karbonhidrattan uzak durulan yaygın diyetler ile karşılaştırıldığında, Okinawa bölgesinde yaşayanların geleneksel beslenme tarzları incelenmeye değer bir örnek sunmaktadır. Çünkü, patates ve baklagilleri tüketerek ve karbonhidrat seviyesi yüksek bir beslenme biçimine sahip olunarak da sağlıklı ve uzun ömürlü kalınabildiğini göstermektelerdir. Ancak, burada altı çizilmesi gereken nokta, karbonhidratı, aynı zamanda protein ve diğer besin öğeleri açısından da zengin sebzeler, meyveler ve baklagillerden alıyor olmalarıdır. Karbonhidrat yüklü bu beslenme biçiminde, alınan yağ miktarı da kalori gibi düşük seviyededir.

Tatlı patates yiyerek uzun yaşıyorlar

Okinawa diyetinin ana sırrı olan tatlı patates, karbonhidrat açısından zengin bir sebzedir, diğer taraftan tok tutma özelliğine sahip olması ile kişinin yemek yeme ihtiyacını azaltmaktadır. Türkiye’de yerel pazarda bulunan patateslerden daha farklı bir sebze olan “sweet potato”, Türkiye’de “tatlı patates” veya “kırmızı patates” olarak bilinmektedir. Bu patates çeşidi, yerel sebze ve meyvelere ek olarak yurt dışından gelen ürünlerin satıldığı büyük marketlerde bulunabilmektedir. Patates yemeği ya da patates püresi gibi normalde yapılan tarifleri bu farklı türdeki patatesi kullanarak uyarlamak, farklı ve faydalı bir sebze türünü beslenmeye katmaya destek olacaktır.

Pirinç az, soya çok tüketiliyor

Okinawa diyeti içerisinde dikkat çekici diğer bir besin maddesi Japon ve Çin mutfaklarında sıkça rastlanan soyadır. Baklagiller ailesinden bir tür fasulye olan soya, Japon mutfağında önemli yer tutmakta, “noodle” olarak bilinen erişte yemeklerinde ve pirinç ile yapılan yemeklerde sos olarak da kullanılmaktadır. Ancak, Okinawa bölgesinde yaşayanlar Japon mutfağında büyük öneme sahip olan pirinci de çok az miktarda tüketmektedir. Pirinç yerine, tercihleri ağırlıklı olarak baklagiller ve özellikle soya bitkisinin kendisi olmaktadır. Okinawa diyetine yakın bir beslenme tarzı benimsemek için, normal hayvansal kaynaklı süt yerine soya sütünü tercih etmek uygun bir gıda seçimi olacaktır.

Yöresel bir beslenme tarzı

Okinawa diyeti olarak adlandırılan bu beslenme tarzı bölgedeki varlığını hala sürdürmektedir. Kalori ve yağ alımı oranı dünyanın genelinde olduğu gibi, bu bölgede de bir miktar yükselmiştir. Ancak eski nesilden gelen sağlıklı beslenme ve yaşam biçimi hala varlığını devam ettirmektedir. Farklı bir coğrafyada Okinawa diyetini gerçek anlamıyla o yöresel gıdaları tüketerek sağlamak zor ve maliyetli olabilse de, 100 yılı geçerek sağlıklı ve uzun hayatlar sürenlerin beslenme özelliklerini yaşam tarzınıza uyarlamanız mümkündür.

İdeal kiloda yaşam, hastalıkları uzak tutuyor

Beden kitle endeksi yani boy / kilo oranı ideal sınırlarda olmayan, diğer bir deyişle bu hesaplamaya göre kilolu ve aşırı kilolu çıkan kişiler kalp ve damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklara yakalanmaya daha yatkındır. Bu yüzden aşırı kilolardan kurtulmak sadece dış görünüm açısından olumlu bir değişim değildir. Okinawa diyeti ile beslenenler, ideal kiloya sahip bir bedene sahip olmanın aynı zamanda sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmeye imkan sunduğunun en açık ispatlarından birisini sunmaktadır.

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

Örnek almak mümkün

Sağlıklı ve uzun ömürlü olma konusunda bir şeyleri doğru yapıyor olduklarını dünyaya düşündürten bu kişilerin Okinawa diyeti olarak bilinen beslenme tarzını bir yaşam biçimi olarak günlük hayata katabilmek mümkündür. Siz de temel hatları ile bahsettiğimiz Okinawa diyetini sağlıklı bir beslenme biçimi olarak örnek alabilir ve sebzeleri, bilhassa tatlı patatesi ve baklagilleri günlük ve haftalık beslenme programınızda daha çok katabilirsiniz. Bu gibi değişiklikler yaparak, daha bitkisel ağırlıklı bir beslenmeye döndüğünüzde vücudunuzdaki değişimi gözlemleyebilirsiniz. Bunun da en iyi yolu tartılarak kilo kontrolü yapmak ve diğer taraftan enerjik açıdan nasıl hissettiğiniz, hazımsızlık çekip çekmediğiniz gibi vücut sinyallerinizi takip etmektir. Okinawa diyetini yaşamınıza katmak için kendi kendinize yapabileceğiniz beslenme değişiklerinde zorlanırsanız, yapısal özelliklerinize ve yaşam tarzınıza (yani, size uygun) bir beslenme programı oluşturması için bir beslenme uzmanından da destek alabilirsiniz.

Bize Danışabilirsiniz

Ankara’da diyetisyen desteği almak ve sorularınızı iletmek için sağ alttaki butonu kullanarak tüm iletişim kanallarımıza ulaşabilirsiniz.

İnternet sitemizde paylaştığımız yazılar beslenme programlarına ve uygulamalara ilişkin genel düzeyde bilgileri içermektedir. Kişiye özel diyet programlarına ve bölgesel incelme tedavilerine başvurmak için bize 0312 490 01 65 numaralı telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

En Güncel Yazılar
Diyetisyen Gülden Demir kliniğinde Yücel Demir ile

Online Diyet

Diyetisyen Gülden Demir
|

Diyetisyene gitmeye ihtiyacınız var fakat günlük hayatın temposundan dolayı vakit ayıramıyor musunuz? Diyete başlamak istiyorsunuz fakat yeterli motivasyona mı sahip değilsiniz? Pandemiden dolayı evinizden zorunda olmadıkça ayrılmak istemiyor musunuz? Yurt dışındasınız fakat alışkın olduğunuz yemeklerle bir diyet listesi hazırlatmak mı istiyorsunuz? Tüm bu isteklere ortak bir cevap var: Online Diyet…

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci & Diyet

Diyetisyen Gülden Demir
|

İnsülin direnci, diyabet (şeker hastalığı), kalp ve damar hastalıkları, obezite gibi daha ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için erken dönemde fark edilmesi ve dikkat gösterilmesi gereken bir tür metabolik sendromdur. Hormonlara ilişkin bir rahatsızlık olan insülin direncinin kişide var olup olmadığı endokrinoloji ve dahiliye branşlarında yapılacak incelemeler ile teşhis edilebilmektedir.…

Soğuk Dalga Terapisi Ankara

Ankara'da Soğuk Dalga Terapisi

Diyetisyen Gülden Demir
|

Soğuk dalga terapisi ile bölgesel incelme ve selülit görünümünde iyileşme sağlanabilmektedir. Ankara’da soğuk dalga terapisi randevusu, bilgi ve fiyat talepleriniz için 0312 490 01 65 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağ altta yer alan iletişim butonunu kullanarak diğer iletişim kanallarından da bize yazabilirsiniz. Yazının devamında soğuk dalga terapisi hakkında sık sorulan…

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

ESTETİK CERRAHİ İLE UYGULANAN DİYET PROGRAMLARI

Günümüzde vücut şekillendirmeye yönelik estetik cerrahi yöntemleri oldukça talep görmektedir. Kişiler zayıflama hayali ile liposuction ( infrasonic tickle liposuction, lazer yardımlı liposuction, lazer lipoliz vs) veya abdominoplasti yaptırmak isteseler de, aslında bu cerrahi yöntemler vücut şekillendirmeye yönelik hastaları mutlu ve motive eden operasyonlardır. Operasyonlar sonrası beslenmeye daha çok dikkat edilmesi gerekli olmakla beraber çoğu zaman ihmal edilen bir konudur.

bölgesel zayıflama, soğuk lipoliz, odaklı ultrason
liposuction - lipomatik ile bölgesel zayıflama advertorial