fbpx
Randevu ve Sorularınız İçin 0312 490 01 65

Sorularınız İçin!

10 Sağlıklı Beslenme Önerisi

10 Sağlıklı Beslenme Önerisi

 1. Kilo başına 30 ml. su için
 2. Herkes için tek bir litre sınırı belirlemek yerine kişinin günlük su tüketimi ihtiyacının kilosuna göre belirlenmesi son dönemde tercih edilen yaklaşımdır ve kilo başına 30 ml. su ihtiyacı olduğu belirtilmektedir. Örnek verecek olursak, 56 kg. bir kişi kilosu başına 30 ml. su tüketmesi gerektiği için 56 x 30 = 1680 ml. su tüketmelidir. 1 su bardağını 240 ml olarak temel alırsak bu kişinin günlük tüketmesi gereken su miktarı 1680 / 240 = 7 bardak olarak hesaplanmaktadır.

 3. Dost gıdaları sofranızdan eksik etmeyin
 4. Antioksidan özelliği olan gıdalar bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici ve yenileyici rol oynayan bu yüzden sağlığın genelini korumak ve sürdürmek için tüketilmesi gereken gıdalardır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi tüm hastalıklara, enfeksiyonlara ve mikroplara karşı güçlendirici etki sunmaktadır. Selenyum, çinko ve özellikle A, C, E vitaminlerini içeren besinler antioksidan etkisine sahiptir.

 5. Hazır değil taze tüketin
 6. Transyağ oranı yüksek hazır gıdalar ile beslenmeyi hızlı geçen ama hareketsiz yaşam içerisinde alışkanlığa dönüştürmek obezite, şeker, kalp ve damar hastalıkları açısından önemli bir tetikleyici olmaktadır. Hazır ve paketlenmiş gıdalar yerine sebze ve meyve reyonlarına yönelmek sağlıklı beslenme alışkanlığı olarak tercih edilmelidir.

 7. Günlük 1 çay kaşığı tuzu geçmeyin
 8. Tuz vücuda faydası olduğu kadar zararı da olan bir gıda maddesidir. Bilimsel araştırmalar günlük ideal tuz tüketiminin 5 gr (1 çay kaşığı) olduğunu belirtmektedir. Günlük tuz alımını yeterli düzeyde tutmak ve damak tadı olarak tuzun yerini diğer çeşitli baharatlarla doldurmaya çalışmak doğru yaklaşım olmaktadır.

 9. Ruhsal sağlığınıza iyi gelen besinleri atlamayın
 10. Güçlü magnezyum içeriği ile çikolata, potasyum içeriği ile muz gibi kişinin duygu durumunu etkileyen hormonların işleyişine olumlu katkılar sağladığı bilinen gıdalar da vücutta eksikliği oluşmadan düzenli şekilde tüketilmelidir.

 11. Beyninizi de besleyin
 12. Beyinsel faaliyetlerin işleyişinde önemli rolü olan ve bu yüzden beynin en iyi dostu olarak bilinen omega-3 de zihin sağlığı açısından ihmal edilmemesi gereken bir diğer önemli besin öğesidir. Keten tohumu, kanola, ceviz, soya gibi besinlerin yağları ve balık omega-3 açısından zengindir.

 13. Çeşitli ve kontrollü porsiyonlar seçin
 14. Vücudun alması gereken protein, karbonhidrat, vitamin, mineral, yağ gibi farklı değerleri, vücuda çeşitli gıdalarla ve kontrollü porsiyonlar ile sağlamak sağlıklı beslenme alışkanlığının temelini oluşturmaktadır. Bir diyetisyene danışarak dengeli bir beslenme programı edinmek ve bu programı alışkanlığa dönüştürerek hayat tarzı haline getirmek kilo kontrolünde önemli rol oynamaktadır.

 15. Hareket edin
 16. Fiziksel hareketliliğin özellikle dolaşım sistemi ve kas ve kemik yapıları üzerinde olumlu etkileri vardır ve vücudun işler halde kalmasını sağladığı için gündelik hayata dahil edilmesi çok önemlidir. Masa başında geçen uzun çalışma saatleri ve beraberinde hızlı ve sağlıksız beslenme uzun dönemde sağlık problemlerine yol açmaktadır. Fiziksel hareketlilik günde 10.000 adım atmak, haftada 150 – 300 dakika hareketli aktivitede bulunmak gibi belirli hedefler eklenerek sağlanabilmektedir.

 17. Bölgesel zayıflama uygulamalarına başvurun
 18. Bazı bünyelerde sağlıklı beslenme, spor ve hareketlilik ile kurtulma sağlanamayan yağlanmalar olabilmektedir. Problemin kilo kaybı olmadığı, hastanın kilo verse de örneğin kalça bölgesinden yağ kaybı yaşayamadığı durumlar olabilmektedir. Genel çerçevede bölgesel yağlanma problemi olarak adlandırılan bu gibi durumlarda çeşitli medikal cihazların kullanımı ile bölgesel zayıflama amaçlı odaklı ultrason veya soğuk lipoliz uygulamalarına başvurularak çözüm sağlanabilmektedir.

 19. Vücudunuzu dinleyin
 20. Sağlıklı beslenme açısından bedeninizin sesini dinlemek de önemli bir farkındalık oluşturmaktadır. Hazımsızlık, ağırlık, yorgunluk yapan yiyecekleri, içecekleri beslenme alışkanlıklarını tespit ederek sindirim sisteminizin işleyişinde soruna sebep olan tüketimlerinizi kısıtladığınız bir beslenme tarzı benimsemek de uzun dönemli fayda sağlamaktadır.

  Bize Danışabilirsiniz

  İnternet sitemizde paylaştığımız yazılar beslenme programlarına ilişkin genel düzeyde bilgileri içermektedir. Sağlıklı ve doğru bir beslenme programı tam anlamıyla kişiye özel olmalıdır. Çocukluk, hastalık, gebelik, aktif spor hayatı gibi farklı süreçlere özel sağlıklı ve düzenli beslenme önerileri almak ya da kilo kaybı sağlamaya ve ideal kiloyu muhafaza etmeye yönelik kişiye özel diyet programlarına başvurmak için bize 0312 490 01 65 numaralı telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

En Güncel Yazılar
Diyetisyen Gülden Demir kliniğinde Yücel Demir ile

Online Diyet

Diyetisyen Gülden Demir
|

Diyetisyene gitmeye ihtiyacınız var fakat günlük hayatın temposundan dolayı vakit ayıramıyor musunuz? Diyete başlamak istiyorsunuz fakat yeterli motivasyona mı sahip değilsiniz? Pandemiden dolayı evinizden zorunda olmadıkça ayrılmak istemiyor musunuz? Yurt dışındasınız fakat alışkın olduğunuz yemeklerle bir diyet listesi hazırlatmak mı istiyorsunuz? Tüm bu isteklere ortak bir cevap var: Online Diyet…

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci & Diyet

Diyetisyen Gülden Demir
|

İnsülin direnci, diyabet (şeker hastalığı), kalp ve damar hastalıkları, obezite gibi daha ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için erken dönemde fark edilmesi ve dikkat gösterilmesi gereken bir tür metabolik sendromdur. Hormonlara ilişkin bir rahatsızlık olan insülin direncinin kişide var olup olmadığı endokrinoloji ve dahiliye branşlarında yapılacak incelemeler ile teşhis edilebilmektedir.…

Soğuk Dalga Terapisi Ankara

Ankara'da Soğuk Dalga Terapisi

Diyetisyen Gülden Demir
|

Soğuk dalga terapisi ile bölgesel incelme ve selülit görünümünde iyileşme sağlanabilmektedir. Ankara’da soğuk dalga terapisi randevusu, bilgi ve fiyat talepleriniz için 0312 490 01 65 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağ altta yer alan iletişim butonunu kullanarak diğer iletişim kanallarından da bize yazabilirsiniz. Yazının devamında soğuk dalga terapisi hakkında sık sorulan…

Dyt. Gülden Demir'e Sorabilirsiniz

ESTETİK CERRAHİ İLE UYGULANAN DİYET PROGRAMLARI

Günümüzde vücut şekillendirmeye yönelik estetik cerrahi yöntemleri oldukça talep görmektedir. Kişiler zayıflama hayali ile liposuction ( infrasonic tickle liposuction, lazer yardımlı liposuction, lazer lipoliz vs) veya abdominoplasti yaptırmak isteseler de, aslında bu cerrahi yöntemler vücut şekillendirmeye yönelik hastaları mutlu ve motive eden operasyonlardır. Operasyonlar sonrası beslenmeye daha çok dikkat edilmesi gerekli olmakla beraber çoğu zaman ihmal edilen bir konudur.

bölgesel zayıflama, soğuk lipoliz, odaklı ultrason
liposuction - lipomatik ile bölgesel zayıflama advertorial